Çatalca arazisi mülteci kampına mı dönüşecek?

İstanbul Üniversitesi'ne huzurevi yapımı için tahsis edilen Çatalca'daki 14 bin metrekarelik arazinin mülteci kampına dönüştürüleceği haberleri tartışma yarattı. Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, karara itiraz edeceklerini açıkladı

Çatalca arazisi mülteci kampına mı dönüşecek?

Maliye tarafından huzurevi yapımı için İstanbul Üniversitesi'ne tahsis edilen Çatalca'daki 14 bin metrekarelik arazinin, inşaat çalışmalarının ardından mülteci kampına dönüştürüleceği haberleri tartışma yarattı. 2007 yılında inşaatına başlanan ve 100 yaşlının barınabileceği şekilde dizayn edilen 5 bin 400 metrekare kapalı alanlı huzurevi ve rehabilitasyon merkezinin mültecilere tahsis edilmesine Çatalça Belediyesi'nden itiraz geldi.

Mülteci kampına izin vermeyeceğiz
Radikal Gazetesi'nde yer alan Ercan Sarıkaya imzalı habere göre, rehabilitasyon merkezi yerine mülteci kampı kararının kendileri için de sürpriz olduğunu belirten Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara:

"Burada mülteci kampına izin vermeyeceğiz. Çatalca tarım alanı ve su havzası olduğu için insanlar başlarını sokacak ev yapamadılar. Bir liseyi yaptırabilmek için 3 yıl uğraştık. Şimdi 14 bin metrekare inşaat yapılmasını istiyorlar. Hani burası tarım alanı, su havzasıydı? Biz yaşlıların rehabilite edileceği bir merkeze evet demiştik. Ama şimdi burada mülteci kampına izin veremeyiz. Biz Çatalca'nın eğitim, tarım ve kültür kenti olması için yola çıktık. Burası İstanbul'un en huzurlu ilçelerinden biri..." dedi. 

"İstanbul Valiliği'nden mektup: İnşaat büyütülecek"
İstanbul Valiliği'nden Çatalca Belediyesi'ne gönderilen yazıda, söz konusu arazisinin İstanbul Üniversitesi'nden alındığı ve mülteciler için geri gönderme merkezi haline getirilmek üzere İçişleri Bakanlığı'na tahsis edildiği belirtildi. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün, arazi üzerine 400 kişi kapasiteli olarak inşa gedilecek yeni yapı dizisi için çalışmalar yürütmesini isteyen yazıda, inşaatın ek yapılaşmalarla büyütülmesi de istendi. Buna göre, inşaata 9 bin metrekare daha ilave edilecek ve toplam plan 14 bin metrekareye yaklaşacak.