Çatalhöyük dünya mirası listesinde

UNESCO Dünya Mirası Komitesi, Çatalhöyük neolitik kentini Dünya Mirası Listesi’ne oy birliği ile kaydetti. Çatalhöyük, Türkiye’den bu listeye giren 11. Dünya Mirası

Çatalhöyük dünya mirası listesinde

2 Temmuz 2012

Hürriyet Gazetesi’nden Arzu Çakır Morin’in haberine göre, UNESCO’ya üye 21 ülkeden uzmanlardan oluşan Dünya Mirası Komitesi’nin St. Petersburg’da yapılan toplantısında alınan kararda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Dünya Mirası Listesi’ne aday gösterilmiş olan Çatalhöyük’ün, Dünya Mirası Sözleşmesi’nin temel şartlarını karşıladığı, otantikliğini koruduğu ve ‘evrensel seçkin değer’e sahip olduğu belirtildi. Toplantıda Türk heyeti, alkışlarla alınan kararı takiben diğer ülke temsilcilerinin tebriklerini kabul etti. Karara esas olan raporda, tarihi M.Ö. 7400 yıllarına uzanan Konya sınırları içindeki Çatalhöyük’ün ‘insanlığın bir aşamasının eşsiz bir tanıklığını teşkil ettiği, döneme has bir yerleşim tarzı ile toplum anlayışı ve eşitlik ideallerine dayanan bir kentsel plana sahip olduğu’ da vurgulandı.

Deprem ve turizm riski
Çatalhöyük’ün deprem ve artan turizm riskiyle karşı karşıya olduğu belirtilen kararda, bu miras alanının yönetim planının en kısa sürede tamamlanması istendi. Ayrıca alanın sürdürülebilir mali kaynağa sahip olmasının gereğine işaret edildi.