Çatı sektörü ‘merdiven altı’ ile mücadele ediyor

8. Kez düzenlenen Çatı ve Cephe Sempozyumu’nda sektör temsilcileri ve akademisyenler bir araya geldi. Sempozyumun en önemli konu başlığı ise merdiven altı üretimle mücadele oldu.

Çatı sektörü ‘merdiven altı’ ile mücadele ediyor

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (ÇATIDER) çatı ve cephe sektöründeki yeni uygulama ve teknolojileri değerlendirmek üzere düzenlediği 8. Çatı ve Cephe Sempozyumu, sektörün önde gelen uzmanlarını bir araya getirdi. Mimar Sinan Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyumun ana teması ‘Çatı ve Cephe Sistemlerinde Yangın ile Rüzgâr Güvenliği’ oldu. ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, sektörde büyümenin yolunun inovasyondan geçtiğini söyledi. Sempozyumun ana başlıklarından biri de merdiven altı üretimle mücadele oldu. Yavuz, “Batı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok pazara ihracat yapıyoruz. Bu sektörün başarısını ve inovasyon odaklılığını kanıtlıyor. Bununla birlikte en büyük sorunumuz merdiven altı üretim. Biz sektörün yüzde 65-70’ini temsil ediyoruz ancak yüzde 25-30’u ise maalesef merdiven altı üretim yapıyor. Sorunun çözülmesi için Ar-Ge’ye yatırım yapan şirketlerin desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Eğitim şart!
Çatı uygulamaları yapılırken halen standartlardan uzak yapılan uygulamalar nedeniyle bir takım kazaların yaşandığına dikkat çeken Yavuz, Türkiye genelinde üniversitelerde uygulamalı eğitimler gerçekleştirdiklerini belirtti. Yavuz, “Bu sorunun çözümü için tüm sektör paydaşları katkı sağlamaya hazır. Türkiye’de her yıl binlerce bina ve çatı yangını meydana geliyor. İzmir’de 2015 yılında 3 bine yakın yangın meydana geldi. 2016 yılının ilk iki ayında ise 600’e yakın yangın çıktı. Bursa’da 2015 yılında yaklaşık 1700, 2016 yılının ilk iki ayında 160’ı aşkın yangın meydana geldi. İstanbul’da ise 2015 yılında sadece baca yangını sayısı 1185 oldu. Bu yılın ilk iki ayında ise 278 baca yangını meydana geldi. Ankara’da geçen yıl 45, bu yılın ilk 2 ayında ise 12 çatı yangını meydana geldi. Bu sorunları yaşamamak için merdiven altı üretim ve uygulamalardan uzak durulmalıdır.” diye konuştu.