Çatı sektörünün büyüme hedefi: Yüzde 5

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, sektörün 2016'da yüzde 5 büyüme hedefi taşıdığını söyledi

Çatı sektörünün büyüme hedefi: Yüzde 5

2016 yılına umutlu giren çatı sektörü, büyüme hedefini yüzde 5 olarak belirledi. ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, Türkiye'de çatı kaplama alanında faaliyet gösteren firma sayısının bin 500 civarında  olduğunu belirterek: "2010 yılında 115 milyon metrekare olan kullanılan çatı malzemesi büyüklüğü, 2011 yılında 123, 2012’de 134, 2013’de 145, 2014’te 153, 2015 7yılında ise 160 milyon metrekareye çıktı. Sektörün istikrarlı performansını 2016 yılında da sürdürerek, yüzde 5 oranında büyüyeceğini öngörüyoruz..." dedi.

Çatı sektörüne kentsel dönüşüm desteği
2015 yılının, döviz kurlarındaki hareketlilik ve diğer belirsizliklerden hareketle nispeten durağan geçtiğini ve 2016 yılının istikrar ile birlikte önemli gelişmelere sahne olacağını belirten M. Nazım Yavuz, çatı sektörünün gelecek yıl için büyük umutlar taşıdığını da sözlerine ekledi. Yavuz, inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olma özelliğini sürdürdüğünü de vurulayarak:

"İnşaat sektörünün büyümesi, sektörün en önemli kollarından biri olan çatı sektörüne de olumlu yansıyor. Sektörün hareketliliğini artıracak birçok faktör var. " dedi.

Dünyanın tüm çatıcıları Almanya'da buluştu... Ayrıntılar için tıklayın...

Özellikle kentsel dönüşüm çalışmalarının inşaat ve çatı sektörüne önemli katkılar sunacağını ve Türkiye genelinde yenilenmesi gereken konut sayısının 6-7 milyon civarında bulunduğunu belirten Yavuz, önümüzdeki 10-20 yıl içinde de kentsel dönüşüm hareketliliğinin süreceğine de değindi. 

200 milyarlık dev global pazar
M. Nazım Yavuz, tüm dünya bazında çatı kaplama malzemeleri pazarının 200 milyar doların üzerinde bir değer taşıdığını da vurgulayarak: Ülkemizde çatı kaplama malzemeleri özellik, kalite ve çeşit açısından gün geçtikçe zenginleşerek Avrupa Birliği standartlarını yakaladı. Türk çatı sektörünün dünya pazarından aldığı yüzde 1,3’lük payı daha fazla artırmak ve dünya pazarlarında söz sahibi olmak için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.