Çatı tadilatının tam sırası!

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, yaz mevsiminde yapılacak çatı tadilatı işlemlerinin, klima giderlerini önemli oranda azaltacağını söyledi

Çatı tadilatının tam sırası!

29 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, yaz mevsiminin çatı tadilatı için en uygun dönem olduğunu hatırlatarak, “Çatı tadilatı, sadece ısınma amaçlı enerji kullanımında tasarrufla sınırlı kalmayarak, klima giderlerini de önemli ölçüde azaltıyor.” dedi. Yavuz, kış aylarından kalan birikintilerin temizlenmesi ve mevsim şartlarının daha güvenli çalışmaya olanak tanıması nedeniyle tadilat ve yenileme çalışmaları için Mayıs-Haziran aylarının tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Doğru çatı tadilatı bütçeye katkı sağlar
ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, doğru şekilde uygulanan çatı ve cephe tadilatının, tüketicinin bütçesine ve sağlığına olumlu katkı sağladığını belirterek, bu çalışmalar için en uygun dönemin özellikle Mayıs ve Haziran ayları olduğunu açıkladı.

Çatı ve cephe yalıtımı ile ısınma ve soğutma amaçlı enerji tüketiminde yüzde 50’ye varan oranda tasarruf sağlanabileceğini vurgulayan Yavuz ülkemizde yalıtım sorununun yeterince önemsenmemesi nedeniyle, Fransa, Almanya, İngiltere ve İsveç gibi ülkelere kıyasla büyük kayıplar yaşadığımızı söyledi. 

7 milyon denetimsiz çatı
Yavuz, Türkiye'de 7 milyon çatınını yalıtımsız olduğunu belirterek: "Yalıtımsız çatılar, tüketicilerin bütçesine ve ülkemizin milli servetine zarar veriyor. Binalardaki enerji tüketiminin yüzde 82’si ısıtma için kullanılıyor. Yaz aylarında ise klimalar nedeniyle önemli ölçüde elektrik tüketiyoruz. Yalıtımı olmayan çatılar, binaların kat adetlerine bağlı olarak ortalama yüzde 30 oranında enerji israfına neden oluyor. Doğru ve modern çatı uygulamaları ile enerji tüketimini azaltarak, bütçemize katkı sağlayabiliriz. Yapılan harcama, sağlanan enerji tasarrufu sayesinde coğrafi konum ve yerleşim durumuna göre ortalama 2 ile 3 yıl içinde amorti edilir." dedi.