“Çatı yenilemeleri uzmanlar yapmalı”

Çatı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), özellikle tadilat, tamirat ve yenileme çalışmalarının uzman kişilerce yapılması uyarısında bulundu

“Çatı yenilemeleri uzmanlar yapmalı”

27 Şubat 2014 / emlakwebtv
Çatı konusunda toplumsal bilinci artırmayı ve çatı sektörünü geliştirmeyi misyon edinen Çatı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), özellikle kış aylarında artan çatı yangınlarına dikkat çekerek, tadilat, tamirat ve yenileme çalışmalarının uzman kişilerce yapılması gerektiğini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın istatistiklerine göre sadece İstanbul'da 2013 yılında 1298 çatı ve baca yangını çıktı. Tüm yangınların yüzde 5.1'ini oluşturan baca ve çatı yangınlarının sayısı 2014 yılının ilk döneminde bile 170'e ulaştı. Konut ve iş yerlerinin yanı sıra Haydarpaşa Gar Binası ve Galatasaray Üniversitesi gibi tarihi binalarda da çıkan çatı yangınları, mal ve can kayıplarıyla birlikte kültürel değerlerin de önemli ölçüde zarar görmesine yol açıyor.

Yavuz: “çatı yenilemeleri uzmanlar yapmalı”
ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, baca ve çatı yangınlarının birçok nedeni olduğunu belirterek, "Bacaların tekniğe uygun inşa edilmemesi, temizlenmeyen sobalar, çatı aralarının amacına aykırı kullanımı, tedbir alınmadan çatı tamiratı yapılması ve elektrik kablolarının kuralsız şekilde çatı arasına döşenmesi gibi nedenler, baca ve çatı yangınlarına davetiye çıkarıyor. ÇATIDER olarak, çatı aralarını imara açarak kullanıma uygun haline getirilmesini öneriyoruz. Böylece doğru proje, doğru inşaat teknikleri, doğru yalıtım ve doğru kaplama malzemesi kullanılarak, yangın tehlikesi azalacaktır" dedi.

"Yangını uzmanlık önler"
Türkiye'deki çatı ve baca yangını oranlarının gelişmiş ülkelerin gerisinde kaldığını belirten ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, şöyle konuştu: “Çatılarda yapacağımız tadilat, yenileme veya tamiratlar için çatı sektörü içinde olan uzman bir firma tercih edilmelidir. Can ve mal kayıplarının yaşanmamasının sırrı, doğru planlama, doğru ekipman seçimi, bilgili elemanların kullanılması ve iş güvenliği tedbirlerinin eksiksiz şekilde uygulanmasıdır. Bu konuda 11 senedir kapsamlı eğitim çalışmaları yürüten ÇATIDER, üyelerini ve çatı ile ilgili tüm ilgilileri bilgilendirerek, etkin uygulama çalışmaları yapıyor. Çatıda yapılan her iş mutlaka önemsenmeli ve ciddiyetle ele alınmalıdır. Çatı uygulamalarının herhangi bir usta tarafından yapılması yerine uzmanlar tarafından uygun malzeme ile hayata geçirilmesi, sonradan yaşanabilecek üzücü olayları önleyecektir. ÇATIDER olarak önceliğimiz en yüksek standartları ülkemizde uygulamaktır. Tüm üyelerimiz, Avrupa standartlarında üretim ve uygulama konusunda kusursuz çalışmalar gerçekleştirerek, sektöre örnek teşkil ediyorlar."

"Küçük bir hata tarihi değerlerimizi yok edebiliyor"
ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, Türkiye'nin zengin tarihi ve kültürel mirasının korunarak geleceğe taşınmasında çatı ve cephe uygulamalarının hayati öneme sahip olduğunu kaydederek, “Özellikle tarihi ve eski binaların tamirat, tadilat ve restorasyonlarında yer önceden görülmeli, iş güvenliği ve yangın konusunda uzman kişilerin desteği ve görüşleri doğrultusunda gerekli önleyici tedbirler alınmalıdır" dedi.