ÇATIDER 10. yaşını kutladı

2012 yılında 130 milyon metrekare büyüklüğe ulaşan çatı kaplamaları sektörünün sivil toplum örgütü ÇATIDER, 10. yılını kutladı

ÇATIDER 10. yaşını kutladı

19 Aralık 2012 / emlakwebtv
Kentsel dönüşüm süreciyle birlikte daha da hızlı büyüyeceği öngörülen ve 2012 yılında 130 milyon metrekare büyüklüğe ulaşan çatı kaplamaları sektörünün sivil toplum örgütü Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), 10. yılını kutladı. Moda Deniz Kulübü’nde, 18 Aralık’ta gerçekleşen “Aynı Çatı Altında 10 Yıl” temalı etkinliğe, ÇATIDER üyesi firmalar, sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler katıldı. Gecede, çatı sektörünün duayenleri hem sektörü değerlendirdi hem de yeni yıla sayılı günler kala birlikte eğlenme fırsatı yakaladı. Etkinlikte, “Aynı Çatı Altında 10 Yıl” filmiyle ÇATIDER’in 10 yıllık öyküsü ve imza attığı başarılı projeler de anlatıldı.

Gecenin açış konuşmasını yapan ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Atila Gürses, inşaat sektörünün önemli kollarından biri olan çatı sektörünün her geçen gün biraz daha büyüdüğünü söyledi. Gürses, 2011 yılında 123 milyon 700 bin metrekare olan düz ve eğimli çatı kaplamalarının toplam sektör büyüklüğünün, 2012 yılında daha da artarak 130 milyon metrekareye yaklaştığını açıkladı. Türkiye’nin çatı kaplama sektöründe dünya pazarından yaklaşık yüzde 1,3’lük pay aldığını ifade eden Gürses, bu payı artırarak Türk çatı sektörünü gelecekte dünya pazarlarında söz sahibi yapmayı hedeflediklerini vurguladı. 

16 milyon binanın çatı ve cephe yalıtımı yok!
Konuşmasında sektörün sorunlarına da değinen ÇATIDER Başkanı Atila Gürses, ülkemizdeki konutların 12 milyona yakınının gecekondu ve kayıtsız konutlar olduğunu belirterek niteliksiz yapılara ve çatılara dikkat çekti. Konut stoğunun yüzde 60’ını 20 yaşın üzerindeki binaların oluşturduğunu ifade eden Gürses, yaklaşık 16 milyon binanın çatı ve cephe yalıtımının olmadığını vurguladı. Gürses, bu 16 milyon çatının, bugünkü çatıların kalitesini sağlamaktan çok uzakta, geleneksel uygulama metotları ve malzemelerle yapılmış eski usul çatılar olduğunun da altını çizdi.

Gürses, Türkiye’deki binaların en büyük sorunlarından biri olan çatı katlarına da değindi. Kat Mülkiyeti Kanunu’nda çatı aralarının ortak alan olarak kabul edilmesine rağmen kat malikleri böyle düşünmediği için sorunlar yaşandığını hatırlatan Gürses, bu nedenle çatı katlarının terk edilmiş, atıl mekanlar olmaya mahkum edildiğini söyledi. Gürses, bu alanların sağlayacağı katma değerden yararlanabilmek için çatı eğimlerinin en az yüzde 45’e çıkarılması ve çatı altlarının bağımsız bölüm olarak ruhsatlandırılmasının önünün açılması gerektiğini belirtti.

Firma Bilgisi: Çatider