ÇATIDER'den deprem açıklaması

Catı Sanayici ve İş Adamları Derneği, Ege depremi ile ilgili açıklamasında: "Standartlara uygun olmayan çatı ve bacalar yıkıldı!" dedi

ÇATIDER'den deprem açıklaması

26 Mayıs 2014/Emlakwebtv
24 Mayıs Cumartesi günü, Gökçeada açıklarında meydana gelen 6.5 şiddetindeki depremle ilgili bir açıklama yayınlayan ÇATIDER Başkanı Nazım Yavuz, sarsıntı sırasında çok sayıda çatı ve bacanın zarar gördüğünü belirtti. Yavuz: "Nüfusunun yüzde 95'i deprem tehdidi altında yaşayan Türkiye'de modern standartlardan uzak, geleneksel metotlarla yapılmış yaklaşık 7 milyon çatı var. Ege depremi, çatıların da önemli bir risk unsuru olduğunu bir kez daha gösterdi. Yaz aylarında başlayan tadilat dönemi fırsat olarak değerlendirilmeli ve çatılar uzman kuruluşlar tarafından kontrol edilmelidir."dedi.

55 ilimiz birinci derecede deprem bölgesinde
Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz,  depremde can kaybı yaşanmamasının sevindirici olduğunu ancak birçok yapının depreme karşı yetersiz olduğunun tekrar hatırlandığını belirterek deprem bölgesinde yer alan Türkiye'nin yönetmelikleri yerine getirme zorunluluğuna dikkat çekti. "Türkiye'de 55 ilin" birinci derecede deprem bölgesinde yer aldığını söyleyen Yavuz: "Bu nedenle Türkiye depremin zararlarını gelişmi ülkelere oranla aha ağır yaşıyor." dedi.

7 milyon yapının çatısı standart dışı

Nazım Yavuz, Türkiye'de 7 milyon yapının standartla uygun olmadığının tahmin edildiğini belirterek, geleneksel uygulama metot ve malzemeleriyle yapılan çatıların büyük bir tehlike arz ettiğini söyledi. Yavuz açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Güven vermeyen çatılar, depremde oluşabilecek riskleri artırabilir. Deprem anında güvende olabilmemiz için yapıların temelden çatıya kadar her bölümünün dikkatli projelendirilmesi ve inşa edilmesi gerekiyor. Deprem ve fırtına gibi doğal afetlerde tehlike yaşanmaması için çatıların uzman kuruluşlar tarafından yapımı ve kontrolü gerekiyor."

Sağlıksız çatı bütün sokak için tehlikeli
ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, yaz aylarının tadilat için en uygun dönem olduğunu, bu dönemin fırsat olarak görülmesi gerektiğini vurguladı. Yavuz, şiddetli rüzgarlı havalarda ve depremlerde sıklıkla rastlanan çatı uçma olaylarının önüne geçilebilmesi için, özellikle çatının binaya doğru bağlanmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirterek: 

"Türkiye’de çatılar sadece düşey kuvvetler göz önüne alınarak, uzman olmayan kişiler tarafından yapılabiliyor. Depremdeki yatay yükleri karşılayan çapraz bağlantıların çatı, kolon, makas düzlemlerinde yapılmaması veya eksik yapılması deprem anında hasar ve yıkımlara sebep olabilir..." diye konuştu.

Uygun malzeme hayat kurtarır
Açıklamasında çatı imalatında çalışacak firma ve çatı ustalarının önemi de değinen Yavuz:  

“Çatılarda çalışacak kişilerin çatı sistemleri, çatı yapımı ve teknikleri, yüksekte çalışma ve iş güvenliği konularında eğitimleri ve sertifikaları olmalı, sosyal sigortalar ile ilgili güncel mevzuata uyulmalı. Yapılan iş her safhasında çatı konusunda uzman bir teknik eleman tarafından kontrol altında tutulmalı. Biz ÇATIDER olarak sektörün ihtiyaç duyduğu uzman uygulama usta ve teknikerleri eğitiyoruz. Çatı konusunda toplumsal bilincin artması ve çatı sektörünün gelişmesi misyonuyla 12 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Bugüne kadar yüzlerce kişiye çatıcılık eğitimi verdik. ÇATIDER’in geliştirdiği 'Çatıcılık Mesleki Eğitim Müfredatı' okullarda referans alınarak uygulanıyor."

Firma Bilgisi: Çatider