ÇATIDER eğitim için Almanya'da

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), 'Çatı ve Çatıcılık Eğitim Sisteminin Kurulması ve Geliştirilmesi Projesi'ni başlattı.

ÇATIDER eğitim için Almanya'da

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), 'Çatı ve Çatıcılık Eğitim Sisteminin Kurulması ve Geliştirilmesi Projesi'ni başlattı.

Dernek Almanya'nın çatılarını inceledi
ÇATIDER yöneticileri ve projede yer alan meslek liselerinden öğretmenler, projenin ilk adımı olarak çatı eğitimi konusunda uluslararası saygınlığa sahip Almanya'yı ziyaret etti. Almanya'nın çatıcılık alanındaki en büyük kuruluşu Kuzey Rhein Eyaleti Çatıcılar Federasyonu ve Berufskolleg Goldern Meslek Koleji'nde bilgi alışverişinde bulunan Türk heyet, eğitim sistemi ile bölgedeki çatı ve yapıları da inceledi. 

Düsseldorf'taki Kuzey Rhein Eyaleti Çatıcılar Federasyonu'nda düzenlenen toplantıyla iki kuruluş arasında bilgi alışverişi yapıldı. ÇATIDER yöneticileri ve meslek lisesi öğretmenleri, Berufskolleg Geldern Meslek Koleji'ni de ziyaret ederek, Alman çatıcılık eğitim sistemi hakkında bilgi aldı. Türk heyet, bölgedeki yapı ve çatılarda da incelemelerde bulundu. Alman heyetin Mayıs ayında Türkiye'yi ziyaret etmesi kararlaştırıldı.

Çatılarımızdaki eğitim seviyesi yükselecek
ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, projenin Türkiye'deki çatıcılık mesleğinin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağını belirterek:

"Sektörümüzde tekniker ihtiyacı bulunmasına rağmen, öğrenciler meslek okullarında bu alana yeterli ilgiyi göstermiyor. Bunun nedenleri arasında, kariyer tanıtımlarının yetersiz kalması ve müfredatın güncel bilgileri kapsamaması bulunuyor. Teknik mesleki eğitim programlarının teorik ve pratik açıdan güncel yöntem ve malzemelerle desteklenerek cazip hale getirilmesi gerekiyor. Bu projeyle, 'yeni teknoloji ve ürünleri bilen ve uygulayabilen', 'çatı kaplama malzemeleri ve yardımcı elemanlarını şartnamelerine ve kılavuzlarına uygun şekilde kullanabilen', 'bilgilerini güncel tutup, yaptığı işin kalite garantisini verebilen teknik personel' gücümüz artacak."

Çatı ustaları sertifikalandırılıyor
Bu projeyle ayrıca Çatıcılık Belgesi olmayan ustalara yönelik mesleki teknik eğitim müfredatı gözden geçirilerek güncellendi.. Eğitimler sonucunda başarılı olanlara ÇATIDER'in 29 Mart 2013'te Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalamış olduğu protokol gereğince MEB onaylı Mesleki ve Teknik Eğitim hükümlerine göre Başarı Sertifikası düzenleniyor. Bu kapsamdaki ilk Geliştirme ve Uyum Kursu Antalyada Muratpaşa Anadolu Meslek lisesinde 8 Aralık tarihinde başladı.

Firma Bilgisi: Çatider