ÇATIDER usta eğitimlerini sürdürüyor

ÇATIDER, iş güvenliği ve mesleki yeterlilik belgesi şartı yasal hazırlıkları kapsamında eğitim çalışmalarına hız verdi

ÇATIDER usta eğitimlerini sürdürüyor

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda yapılacak değişiklikle tehlikeli ve çok tehlikeli iş kollarında çalışanlara 2015 yılından itibaren 'mesleki yeterlilik belgesi' zorunluluğu getirilmesi planlanıyor. Bu iş kollarından biri olan çatı sektöründe 'İyi Eğitim, Doğru Çatı' sloganıyla Çatıcılık eğitimi ve mesleğinin gelişmesine katkı sağlayan bir proje yürüten ÇATIDER, bu kapsamda çatı ustalarına da eğitim vererek, sektör çalışanlarını belgelendiriyor.

ÇATIDER eğitimlerini sürdürüyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı'nın "Türkiye'de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Arttırılması Operasyonu (IQVET) kapsamında Çatıder tarafından yürütülen 'Çatı ve Çatıcılık Eğitim Sisteminin Kurulması ve Geliştirilmesi Projesi', " isimli hibe projesi bu kapsamda hayata geçirildi. ÇATIDER'e ayrıca 29 Mart 2013'te Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile imzaladığı protokol gereğince MEB onaylı mesleki ve teknik eğitim hükümlerine göre 'Başarı Sertifikası' düzenleme yetkisi verilmişti. ÇATIDER, mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu hale getirilmesi hazırlıkları üzerine çatı ustalarına yönelik eğitim çalışmalarına hız verdi. 

Bu çalışmanın ilk örneği olarak Aralık ayında Antalya Muratpaşa Anadolu Teknik Meslek Lisesi'nde düzenlenen eğitimle 24 çatı ustasına sertifika verildi. Şubat ayında Ankara Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitime 25 kişi katıldı. 80 saatlik ders, 40 saat uygulama ve 40 saat teori olarak uygulandı. Uygulamalı eğitim konuları arasında, 'tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde işçi sağlığı ve güvenliği', 'proje okuma', 'çatı sistemleri', 'çatı konstrüksiyonu', 'yalıtımlar', 'sözleşme hazırlama ve problem çözümleri' yer alıyor.

ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, projenin Türkiye'deki çatıcılık mesleğinin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağını belirterek:

'Bu projeyle, 'yeni teknoloji ve ürünleri bilen ve uygulayabilen', 'çatı kaplama malzemeleri ve yardımcı elemanlarını şartnamelerine ve kılavuzlarına uygun şekilde kullanabilen', 'bilgilerini güncel tutup, yaptığı işin kalite garantisini verebilen teknik personel' gücümüz artacak.'

Firma Bilgisi: Çatider