ÇATIDER'den Yangın Haftası uyarısı

ÇATIDER tarafından, ‘25 Eylül-1 Ekim Yangından Korunma Haftası’ dolayısıyla yapılan açıklamada özellikle kış aylarında artan çatı yangınlarına dikkat çekilerek; tadilat, tamirat ve yenileme çalışmalarının uzman kişilerce yapılması gerektiği vurgulandı

ÇATIDER'den Yangın Haftası uyarısı

İstanbul'da 2015 yılında 1185 baca ve çatı yangını meydana gelerek büyük kayıp ve risklere yol açtı. 2016 yılının sadece ilk 2 aylık döneminde ise 300’e yakın baca yangını çıktığını belirten Çatı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, “Kış mevsimine girmeden önce özellikle tadilat, tamirat ve yenileme çalışmalarının uzman kişilerce yapılması, hayati öneme sahip. Gerekli önlemlerin alınması halinde can ve mal kaybına yol açan yangın tehlikesi yaşanmayacaktır” dedi.

Her yıl binlerce çatı yangını çıkıyor
Standartlardan uzak uygulamalar nedeniyle istenmeyen riskleri yaşamak zorunda kalındığını belirten M. Nazım Yavuz, Türkiye'de her yıl çok sayıda bina ve çatı yangını meydana geldiğini söyledi. Yavuz, 2015 yılında yalnızca İzmir'de 3 bine yakın yangının meydana geldiğini hatırlatarak: 

ÇATIDER'den Yangın Haftası uyarısı

"2016 yılının ilk iki ayında ise 600’e yakın yangın çıktı. Bursa’da 2015 yılında yaklaşık 1700, 2016 yılının ilk iki ayında 160’ı aşkın yangın meydana geldi. İstanbul’da ise 2015 yılında sadece baca yangını sayısı 1185 oldu. Bu yılın ilk iki ayında ise 300’e yakın baca yangını meydana geldi. Ankara’da geçen yıl 45, bu yılın ilk 2 ayında ise 12 çatı yangını meydana geldi." dedi.

Yangına karşı sağlıklı standartlara uyan çatı
Sorunun çözümü için tüm sektör paydaşlarının katkı yapmaya hazır olduğu bilgisini de veren Yavuz:

"Bacaların tekniğe uygun inşa edilmemesi, temizlenmeyen sobalar, çatı aralarının amacına aykırı kullanımı, tedbir alınmadan çatı tamiratı yapılması ve elektrik kablolarının kuralsız şekilde çatı arasına döşenmesi gibi nedenler, baca ve çatı yangınlarına davetiye çıkarıyor. ÇATIDER olarak, çatı aralarını imara açarak kullanıma uygun haline getirilmesini öneriyoruz. Böylece doğru proje, doğru inşaat teknikleri, doğru yalıtım ve doğru kaplama malzemesi kullanılarak, yangın tehlikesi azalacaktır" şeklinde konuştu.