Çavuşdere ıslah projesi başlıyor

İstanbul Üsküdar'da aşırı yağışlar sonrasındaki sel baskınlarının önlenmesi amacıyla başta Çavuşdere olmak üzere derelerde ıslah çalışması başlatılacak

Çavuşdere ıslah projesi başlıyor

Başta Çavuşderesi olmak üzere Üsküdar ve civarındaki derelerde ıslah çalışmaları başlatılıyor. Tarihi ilçe, özellikle yaz aylarında meydana gelen aşırı yağışlarla birlikte sel baskınlarına maruz kalmıştı.

Çavuşdere kanalları 10 katına çıkarılacak
Yapılan çalışmalar kapsamında Çavuşdere'de yetersiz kalan denize deşarj yağmur su kanallarının kapasitesinin ilk etapta 10 katına çıkarılması planlanıyor. Bu kapsamda dereye paralel olarak 140 metre uzunluğunda ve 120 cm çapınta atık su kölektöre ve alt yapı deplaseleri monte edilecek. Çavuşdere ıslah çalışmalarının 3 etap halinde sürdürülmesi ve 130 gün sürmesi planlanıyor.

22 Ekim'den itibaren trafik kısmen kapanacak
Yapılan açıklamaya göre 22 Ekim'de resmen başlayacak ıslah çalışmaları kapsamında trafik geçişi sınırlı olarak yapılabilecek. Araç ve yaya ulaşılımı, alternatif yol ve yaya koridorlarından sağlanmaya çalışılırken, birinci etap süresince, Marmaray İstasyonu önünde ikişer şeritli sahil yolu, 1 gidiş ve 1 geliş olarak düzenlenecek. Harem-Beykoz istikametine gidecek araçlar için Marmara İstasyonu, Mihrimah Sultan Camii ve Üsküdar Sahili arasındaki yol, dönel ada kullanılarak sağlanacak ve bu şekilde sahil yoluna bağlanacak. Beykoz-Harem istikameti ise Selmani Pak Caddesi ve Ahmediye meydanı yönünü kullanılacak.

Toplamda 50 gün sürmesi planlanan ilk etap çalışmalarının ardından geçilecek 2. etap çalışmalarında Marmaray İstasyonu ve Hakimiyeti Milliye Caddesi'ne kapsayacak. Çalışmalar kapsamında bu cadde üzerindeki yaya geçişleri şantiye alanı ile Hakimiyeti Milliye Caddesi arasındaki koridordan gerçekleştirilecek. 2. etap çalışmaları 40 gün sürecek

3. Etap çalışmaları da 40 gün sürecek
3. etap çalışmaları da Hakimiyeti Milliya Caddesi üzerindeki Selman-i Park caddesi giriş kısmına denk gelecek. Bu çalışmalar sırasındaki yaya geçişleri yine Ahmediye Meydanı istikametine ötelenerek yapılacak.