Çayırbaşı Tüneli'nden Başbakan geçti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli’nin açılışını yaptı. Hacıosman ile Kilyos Caddesi arasındaki 1 saatlik mesafe 5 dakikaya indi

Çayırbaşı Tüneli'nden Başbakan geçti

8 Eylül 2012 / emlakwebtv
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle t Tepeye 7 Tünel projesi kapsamındaki Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli açıldı. Bölgedeki trafik yükünü azaltacak ve bölgedeki gayrimenkul projelerine  de değer katacak  Sarıyer-Çayırbaşı tüneli Hacıosman bayırından Kilyos Caddesi arasındaki yaklaşık 1 saatlik yolculuk süresini 5 dakikaya indiriyor.

1 saatlik mesafe 5 dakika indi
Sarıyer'de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli ile 20 kavşak ve yolun açılışı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Erdoğan, İstanbul'un 7 tepesine 7 tünel anlayışıyla çıktıkları yolda, projenin ikincisini bugün hizmete açtıklarını belirtti. 7 Tepeye 7 Tünel projesinin ilk etabı olan Kağıthane-Piyalepaşa tünelini 2009 yılının Mart ayında açtıklarını hatırlatan Erdoğan, "O zaman gördükleri üzerine herkes çok farklı bir mutluluk yaşadığını bizlere söyledi. Kağıthane'den 2-3 dakikada Dolmabahçe'ye gelebileceğimi aklımın ucundan geçirmiyordum. Siz bize bu mutluluğu yaşattınız dediler" diye konuştu.

Ülke ekonomisine katmadeğer
Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli’yle birlikte Hacıosman bayırından Kilyos Caddesi'ne ulaşmak isteyen sürücülerin artık bir saatlik yolu 5 dakikada kat edebileceklerini kaydeden Erdoğan, "Bunun hesabını iyi yapmak ülke ekonomisine getirisi, sağladığı katmadeğeri iyi değerlendirmek gerekir" dedi.
Tünelin açılışının ardından Başbakan Erdoğan resmi makam aracının direksiyonuna geçti. Tünel boyunca aracı kendi kullanan Erdoğan, 4 bin 20 metre uzunluğundaki tüneli incelemiş oldu. Erdoğan'a Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da eşlik etti.

4 bin 20 metre uzunluğunda
4 bin 20 metre uzunluğa sahip olan tünel iki tüp şeklinde olacak. Tünelde 2 normal şerit, bir emniyet şeridi hizmet verecek. 12 metre genişliğe sahip olan tünelin 8 metre de yüksekliği bulunuyor. Tünelde acil durumlarda; tüpler arasında 7 adet bağlantı tüneli bulunuyor. Yaklaşım tüneli ile kurtarma ekipleri tünele direkt ulaşılabiliyor.
Tünel en son teknoloji ile donatılmış elektro-mekanik sistemlere sahip olarak biliniyor.
Tünelin bölgeye getireceği avantajlar ise şöyle: Bölgeye erişimde tek ana arter olan sahil yolunun trafik yükü azalıyor. Kilyos ve Zekeriyaköy bölgesi ilçe merkezine girmeden ana artere bağlandı. Sarıyer Çayırbaşı tünelinden günlük ortalama 18 bin araç geçecek Tünel sayesinde 59 milyon 760 bin lira yıllık toplam tasarruf yapılması öngörülüyor.