Çayyolu metrosu durakları

Mart 2014’te açılışı yapılan Çayyolu metrosu ile Kızılay’dan Çayyolu arası 25 dakikaya indi. Peki Çayyolu metrosu durakları nerelerde konumlu?

Çayyolu metrosu durakları

Açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında bulunduğu Çayyolu metrosu, Mart 2014’te Ankaralıların hizmetine sunulmuştu. İnşaatının 11 yılda tamamlandığı “M2” isimli Çayyolu metrosu ile Kızılay’dan hatta binen bir yolcu, yaklaşık 25 dakikada Çayyolu’na ulaşabiliyor.

Hat üzerindeki 11 durağın 5 tanesinde otoparkların yer aldığı ve toplamda 16 bin 590 metrelik uzunluğa sahip Çayyolu metrosu durakları ise şöyle;

*Kızılay

*Necatibey

*Milli Kütüphane

*Söğütözü

*MTA

*ODTÜ

*Bilkent

*Tarım Bakanlığı-Danıştay

*Beytepe

*Ümitköy

*Çayyolu ve Koru

İnşaat 2003’te başlamıştı

İnşaat çalışmalarına 2003 yılında başlanan Çayyolu metrosu, Ankara’nın 3. Metrosu olma özelliğini taşıyor. İnşaatının üç aşamada tamamlandığı metro projesinde; bina ve inşaat çalışmaları önce Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütüldü, kalan işleri Ulaştırma Bakanlığı tamamladı.

Yılda 45-65 milyon yolcu taşıması beklenen Çayyolu metrosunda 06:00 – 24:00 saatleri arasında seferler düzenleniyor. Bu yeni metro hattı ayrıca, M1 Ankara metrosunun devamı niteliğinde.