'ÇED Gerekli Değildir'i yanlış anladınız

Çevre Bakanı İdris Güllüce, Çevre Kanunu'ndaki ifadenin kamuoyunda yanlış anlaşıldığını söyledi.

'ÇED Gerekli Değildir'i yanlış anladınız

Çevre ve Şehircilik bakanı İdris Güllüce, Çevre Kanunu'nda yer alan 'ÇED Gerekli Değildir' tanımının kamuoyu ve faaliyet sahipleri tarafından yanlış anlaşıldığını belirtti. Hiçbir Çevresel Etki Değerlendirme yapılmadan faaliyetlere izin verildiği, ÇED'den muaf tutulduğu gibi yanlış anlamlar çıkarıldığını belirten Güllüce: 

'ÇED gerekli değildir' demek bunu Ankara'ya gelmeden şehrindeki Çevre Şehircilik İl Müdürlükleri'nden alabilirsin demek. Diyelim ki bir yatırımcı İstanbul'a ya da Konya'da bir yatırım yapacak 'ÇED gerekli değildir' deniyor gidip İstanbul'da ya da Konya'daki il müdürlüklerinden bu belgesini alıyor. Ama 'ÇED gerekli' ise Ankara'dan alıyor. 'ÇED gerekli değildir' demek git yatırımına başla demek değil. Bu yanlış anlamayı düzeltmek için birinci sınıf ÇED, ikinci sınıf ÇED tanımı getireceğiz. Birinci sınıf ÇED Ankara'dan, ikinci sınıf ÇED illerden olacak.' dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, turistik bölgelerde şezlong ve şemsiye kiralamalarındaki fahiş fiyat girişimlerinin önüne geçmeye hazırlanıyor.

Güllüce: 'Fiyat sınırı gelebilir'
Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce,  şezlong kiralama fiyatlarına üst sınır getirme olasılığından söz ederken, düzenlemenin Meclis gündem yoğunluğundan dolayı bir sonraki dönem gündeme geleceğini belirtti. Güllüce, sahillerde 50 TL'ye varan şezlong kiralarının 'hayret verici' olduğunu belirterek:

'Bir şezlonga 50 lira, hayret verici bir fiyat. Düzgün, güzel havuzlara girerken 50 lira almıyorlar. Bir üst limit koyarak fiyatı belirleyip, bu fiyatın üzerinde şezlong kiralamaya izin vermemeliyiz.' ifadesini kullandı.

Carettalar nasıl isterse öyle yüzeceksin
 İztuzu Plajı ile ilgili olarak da bir açıklama yapan Güllüce, plajın gerçek sahiplerinin carettalar olduğunu belirterek, insanların 'carettalara' göre kendilerini ayarlaması gerektiğini belirtti.