ÇED kararını artık valilik verecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde petrol, doğalgaz, jeotermal arama projelerine ilişkin ÇED’in gerekli olup olmadığı konusunda karar verme yetkisini valiliklere devretti

ÇED kararını artık valilik verecek

07 Mart 2014 / emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde petrol, doğalgaz, jeotermal arama projelerine ilişkin ÇED’in gerekli olup olmadığı konusunda karar verme yetkisini valiliklere devretti. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce imzasıyla 27 Şubat tarihinde yayımlanan genelge 1 Mart’ta yürürlüğe girdi.

Projeler için tanıtım dosyasını ve yeri görmeye de gerek yok
Ayrıca Bakan Güllüce imzasıyla yayımlanan genelgede, ÇED Genel Müdürlüğü’nün talimatlarına uyulması da istendi. Bakan imzasıyla verilen talimatta, ÇED Yönetmeliği uyarınca ‘ÇED gereklidir ya da gerekli değildir’ kararı kapsamında gerçekleştirilen projeler için tanıtım dosyasına gerek olmadığına da dikkat çekildi. Talimatta, “Maden arama projelerine yönelik inceleme ve değerlendirme süreci içinde ‘yer görme’ prosedürü uygulanması gerek bulunmaz. Ruhsat sahibinin aynı olması koşuluyla birbirine mücavir birden fazla ruhsat için birden fazla dosyanın hazırlanmasında sakınca olmaz” noktalarına vurgu yapıldı. Bakanlığın geçen ekim ayında yayımladığı ÇED Yönetmeliği’nin 5. maddesinde yönetmeliğe tabi projeler hakkında ‘ÇED olumlu ya da olumsuz’, “ÇED gereklidir ya da gerekli değildir’ kararlarını verme yetkisinin bakanlığa ait olduğu belirtiliyor. Yönetmelikte “Bakanlık gerekli gördüğü durumlarda ‘ÇED gereklidir’ veya ‘ÇED gerekli değildir’ kararının verilmesi konusundaki yetkisini, sınırlarını belirleyerek yetki genişliği esasına göre valiliklere devredebilir” ifadeleri yer aldı.