ÇED takipleri İnternetten yapılabilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, devreye koyduğu E-ÇED uygulamasıyla, sürecin elektronik ortamda işletilmesi ve başvuru anından itibaren takip imkanı tanıyor

ÇED takipleri İnternetten yapılabilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, devreye koyduğu E-ÇED uygulamasıyla, üreç içerisinde yaşanan zaman kaybı ve kaynak israfına son vermeyi hedefliyor.  Tüm dünyada ilk kez uygulamaya alınan ÇED Sürecinin elektronik ortamda işletilmesi ile başvurunun yapıldığı andan itibaren; yatırımcı süreçleri takip edebiliyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, programla birlikte yatırımcının ek gereksinimleri, revizyon taleplerini sistem üzerinden takip edip tamamlayabilmek için sürecin bütün aşamalarını şeffaf bir şekilde izleyebiliyor. Elektronik imza ile çalışan sistem, süreçlerin şeffaf ve etkin bir biçimde yürütülebilmesi, verimliliğin artırılabilmesi açısından da büyük taşıyor. 
 
50 hektarlık ağaç tasarrufu
Çevrimiçi ÇED Süreci Yönetimi Sisteminin devreye alınmasıyla ÇED Raporu ve Proje Tanıtım Dosyalarının kâğıda basılı doküman olarak hazırlanmasına gerek duyulmaması sayesinde, yıllık olarak yaklaşık 61 milyon 500 bin adet A4 kâğıdından tasarruf edildi. Böylece yaklaşık olarak 50 hektar ağaçlandırmadan elde edilen yutak alan kapasitesine eşdeğer bin ton CO2 eşdeğerinde emisyon salınımı engellendi.
 
 Bu sayede elde edilecek yaklaşık 300 ton kâğıt tasarrufu ile yıllık olarak yaklaşık; 5 bin yüz adet ağaç kesilmesi engellendi, 132 bin ton temiz su ve 2 milyon 280 bin KWH enerji tasarrufu sağlanmış oldu.