ÇEDBİK'den İklim Zirvesi'ne dev taahhüt

Paris'te düzenlenen İklim Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen "Binalar Günü"nde Türkiye'yi temsil eden Çevre Dostu Yeşil Binalar derneği(ÇEDBİK) 5 yıl içinde 15 milyon metrekarelik yeşil binayı sertifikalandırma taahhüdünde bulundu

ÇEDBİK'den İklim Zirvesi'ne dev taahhüt

30 Kasım günü 150'nin üzerinde dünya liderinin katılımıyla başlayan Paris 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı kapsamıda düzenlenen 3 Aralık Binalar Günü resmi toplantısı dünyanın dört bin yanından gelen 25 Yeşil Bina Konseyi'ni buluşturdu. Binaların sürdürülebilir dönüşümünü gerçekleştirmek, küresel ısınmayı 2 derece ile sınırlamak ve sera gazını azaltmak gibi makro önlemlerin görüşüldüğü konferansta, konseyler bu amaçlar doğrultusundaki taahhütlerini açıkladı.

Türkiye'yi ÇEDBİK temsil etti
Dünya Yeşil Binalar Konseyi'nin Türkiye'deki tek temsilcisi ÇEDBİK'in Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Özdil de, Türkiye'nin 2013 yılından bu yana 459 milyon ton sera gazı salınımı gerçekleştirdiğini hatırlatarak, yeşil binaların önemine dikkat çekti. Özdil, konseye sunduğu taahütlerinde, yeni konut projelerinde uygulanmak üzere uygun sertifika sisteminin 2020'ye kadar kapsamlı iyileştirme, konutlar için işletme ve bakım performans izleme sertifilandırma sisteminin oluşturulması ve tanıtımının gerçekleştirileceğini söyledi. 

5 yılda 15 milyon metrekare yeşil bina taahhüdü
Önümüzdeki 5 yıl içerisinde 15 milyon metrekarelik yeşil binanın daha sertifikalandırılacağını da taahhüt eden ÇEDBİK ayrıca, 5 yıl içerisinde 2 bin 500 yeşil bina projesyoneline eğitim vermeyi, yine 5 yıl içerisinde akredite profesyonel sayısını 500'e çıkarmayı taahhüt etti.