Çeliği sarsan ABD darbesi

ABD'nin, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu altı ülkeden yapılan, petrol ve doğalgaz sektöründe kullanılan çelik boru ithalatına anti-damping vergisi kararı sektörde hoşnutsuzlukla karşılandı

Çeliği sarsan ABD darbesi

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu altı ülkenin çelik boru ithalatına anti-damping vergisi getiren ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu keyifleri kaçırdı. Petrol ve doğalgaz sektöründe kullanılan çelik ithalatıyla birlikte sektör ihracatında 270 milyon dolarlık kayıp bekleniyor. 

Karşı atak yapabilir miyiz?
Türk üreticileri yüzde 118'e varan vergi uygulamasına maruz bırakacak uygulama, sektör temsilcileri tarafından hoşnutsuzlukla karşılandı. Milliyet Gazetesi'ne açıklamada bulunan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, kararın sektörü olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi. Ülkeye 300 bin tonluk çelik boru ihracatı yapıldığının altını çizen Yayan: 'Biz de bu gelişmeden sonra Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nde değerlendirmelerin yerli boru lehine sonuçlanmasını istiyoruz.' şeklinde konuştu. Yayan, inşaat demiriyle birlikte kayıbın 1 milyon donun üzerine çıktığını belirterek, hükümetin sektörü korumak için faaliyet geçmesi gerektiğini vurguladı.