Çelik boru ihracatı 1.5 milyon tonu aştı

Çelik Boru İmalatçıları Derneği 2014 yılı ocak-ekim döneminde 1 milyon 585 bin tonluk ihracat yapıldığını açıkladı

Çelik boru ihracatı 1.5 milyon tonu aştı

Çelik Boru İmalatçıları Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre, 2014 yılı Ocak-Ekim döneminde çelik boru ihracaatında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.01'lik artışla 1 milyon 585 bin tona ulaşıldı. Değer bazında ise yüzde 3.86'lık bir azalış yaşandı ve 1 milyar 327 milyon dolar gelir elde edildi.

Irak ihracatı düştü
ÇEBİD tarafından yapılan açıklamaya göre, Ocak-Ekim 2014 döneminde ihracat yapılan ülkeler sıralamasında ilk sırada Irak yer alırken, bu ülkeyi sırasıyla ABD ve İngiltere takip etti. Yapılan açıklamada yaşanan sosyo-politik gerginliklerin düşme ivmesine yol açmasına rağmen, Irak liderliğini sürdürmeye devam etti.

Çelik Boru ihracatı 1.5 milyon ton sınırını aştı

Petrol boru hattı umudu
Açıklamada görüşlerine yer verilen ÇEBİD Genel Sekreteri Mehmet Zeren, önemli ihracat pazarlarında yaşanan siyasi gelişmelerin sektöre de olumsuz yansıdığını belirterek, şunları kaydetti:

"Özellikle en büyük pazarımız olan Irak'a gerçekleştirdiğimiz ihracattaki gerileme yıl sonu hedeflerimizi de etkiledi. Tüm bunlara rağmen güzel gelişmeler de yaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan ve sektörümüz için büyük önem taşıyan TANAP Projesi ihalesinin sektörümüz açısından olumlu neticelenmesi son derece sevindirici. Projede kullanılacak çelik boruların yüzde 80'ini Türkiye'de üreteceğiz. Böylesine büyük bir projede yer alarak kalite ve yetkinliğimizi bir kez daha kanıtlayacağız. Proje bizim için önemli bir referans kaynağı da olacak. Böylece önümüzdeki dönemlerde Türkiye çelik boru üreticileri olarak uluslararası doğalgaz ve petrol boru hattı projelerinden daha fazla pay alabileceğimize inanıyoruz."