Çelik İhracatçılar Birliği'nden açıklama!

ABD'de devam eden anti-damping soruşturmasıyla ilgili Çelik İhracatçılar Birliği açıklama yaptı

Çelik İhracatçılar Birliği'nden açıklama!

14 Nisan 2014 / Emlakwebtv
Çelik İhracatçılar Birliği ABD'de devam eden anti-damping soruşturması ile ilgili olarak bazı açıklamalarda bulundu. Türk çelik sektörü ABD’li yerli üreticiler tarafından Türkiye çelik sektörüne yönelik açılan sübvansiyon ve anti-damping soruşturmaları ile ilgili olarak ABD’li Senatörlerin, ABD Ticaret Bakanı Sayın Penny Pritzker’a gönderdiği mektubu üzüntüyle karşıladı.

Çeşitli mecralarda bazı ABD’li Senatörler tarafından halen devam etmekte olan sübvansiyon ve anti-damping soruşturmaları ile ilgili olarak ABD Ticaret Bakanı Sayın Penny Pritzker’a gönderilen mektuptan bahsedilmektedir. Konuyla ilgili açıklama yapan Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, Söz konusu mektuptan üzülerek haberdar olduğunu söyledi.

Ekinci, “Daha önce de çeşitli mecralarda ifade ettiğimiz üzere Türk inşaat çeliği ihracatçıları serbest ve adil ticaret ilkelerine sonuna kadar bağlıdır. ABD Ticaret Bakanlığı’nın yakın zamanda açıkladığı sübvansiyon soruşturması ön kararları da bunu kanıtlamaktadır. Bakanlık ön sonuçlarını açıkladığı bu soruşturmada Türk inşaat çeliği üreticilerinin aldığı devlet teşviklerin ölçülemeyecek kadar az, ihmal edilebilir seviyelerde olduğuna hükmetmiştir.” dedi.

Türk çelik ihracatçılarının ABD Ticaret Bakanlığı ile tam bir işbirliği içinde hareket ettiğini belirten Ekinci, “ABD’li çelik üreticilerinin haksız iddia ve şikayetler ile başlattığı anti-damping ve sübvansiyon soruşturmalarından, aklanarak çıkacağımıza inancımız tamdır. Bu kapsamda ABD Ticaret Bakanlığı’nın, tarafımızca sunulan delil ve belgeleri dünya ticaret kuralları çerçevesinde, tam ve adil bir şekilde inceleyerek yerli üreticilerin oluşturmaya çalıştıkları politik baskılardan etkilenmeden karar vereceklerine inanıyoruz.” dedi.