Çelik İhracatçılarından denetime deste

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, Bakan İdris Güllüce'nin inşaat çeliği üretimi yapan tesislerin denetleneceğine ilişkin açıklamalarını değerlendirdi

Çelik İhracatçılarından denetime deste

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin inşaat çeliği üretimi yapan tesislerin denetleneceği açıklamalarına Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci'den destek geldi.

TSE Standart hassasiyetimiz kayboldu
Bakan İdris Güllüce'nin açıklamalarında yerinde bulan ve denetime destek veren Ekinci, uzun yıllardır Ukrayna, Rusya ve Çin'den ithal edilen yarı mamul kütüğün kalitesinin farklı standartlarda oluşu nedeniyle TSE standart hassasiyetinin kaybolduğuna değindi. Ekinci şu açıklamalarda bulundu:

Uygun standart sorunu
Uygun standartta üretilmemiş ve/ya haddelemesi yapılmamış ürünlerin bina yapımında kullanılması istenmeyen bir deprem durumunda büyük risk teşkil etmektedir. Ancak Türkiye'de entegre üretim tesislerinde üretilen inşaat çelikleri standartlara uygun olarak üretilmekte ve tehlike arz etmemektedir. Zira üretiminin büyük bir kısmını ihraç eden bir sektör olarak TSE sertifikasının yanı sıra, değişik ülkelerin kalite sertifikalarına da sahibiz ve bu özelliklerimizden dolayı yıllardır dünya inşaat çeliği ihracatında yıllık 10 milyon tona yakın ihracatımızla birinci sırada yer almaktayız. Kalitemize örnek olarak; dünyanın en uzun binası olan Dubai'deki Burç Halife'nin yüzde yüzü Türk çeliğinden inşa edilmiş olmasını verebiliriz. Sektörümüz ihraç ürünlerinde gösterdiği özenin aynısını iç piyasa için üretimlerinde de sergilemektedir.

Deprem riskinde önemli kriter
İthal edilen inşaat çeliği ürünlerinin laboratuarlarda kalite ve standart testlerinden geçilmesi gerekiyor. Bu testler asla kâğıt üzerinde kalmamalıdır, uygulamanın sıkı bir biçimde işlemesi gerekmektedir. Elbette ki depremle ilgili risk sadece inşaat çeliğinin kalitesinin iyi olması ile bertaraf edilemez. İnşaatlarda zemin etütlerinin, mühendislik olarak statik hesapların, kullanılan ürünlerin projeye uygunluğunun ve işçiliğin de doğru yapılması gerekmektedir ancak o zaman istenmeyen depremlerin yarattığı tahribat bertaraf edilebilir.