Çelik ihracatı 12 milyar doları aştı

Çelik İhracatçıları Birliği, Ocak-Kasım döneminde, çelik ihracatında değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.6'lık bir azalma yaşandığını açıkladı

Çelik ihracatı 12 milyar doları aştı

2013 yılında başlayan olumsuz süreç Türk çelik sektörünün onbir aylık ihracat rakamlarına da yansıdı. Sektör; Ocak-Kasım döneminde değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 azalış ile 12 milyar 49 milyon dolar, miktar bazında ise yüzde 5,8 düşüş ile 15 milyon 831 bin ton ihracata ulaştı.

Değer ve miktar bazında düşüş yaşandı
Çelik İhracatç ıları Birliği rakamlarına göre, ihracata, diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye'nin onbir aylık toplam çelik ihracatı; miktar bazında 16,6 milyon ton; değer bazında ise 14,3 milyar dolara ulaştı.

En çok Ortadoğu'ya ihracat yapıldı
Onbir aylık dönem verileri bölgeler bazında incelendiğinde; yüzde 22,6'lik düşüşe rağmen liderlik 5,5 milyon tonluk ihracat ile Ortadoğu bölgesinin olurken, bu bölgeyi miktarda yüzde 3 artışla AB ülkeleri 2,6 milyon tonla izledi. Ardından 2,3 milyon ton ile Kuzey Amerika ülkeleri ve 1,7 milyon tonla Kuzey Afrika ülkeleri geldi. Ocak-Kasım döneminde en çok ihraç edilen ürünler sıralaması ise; 6,9 milyon ton ile inşaat çeliği, 1,7 milyon tonla boru, 1,6 milyon tonla profil ve 1,5 milyon tonla yassı sıcak olarak gerçekleşti. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2014 yılı Kasım ayı ihracatı geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında değerde yüzde 19,9 azalış ile 906 milyon dolar, miktarda ise yüzde 21,7 düşüş ile 1 milyon 175 bin ton olarak gerçekleşti.

Çelik İhracatında düşüş yaşandı

Çin Faktörünün olumsuz etkisi
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci' de, sektörün 11. aya dek çeşitli olumsuzluklarla karşılaştığını belirterek: ' Bunun nedenlerini; sektörümüzün önemli ihracat pazarlarındaki siyasi dalgalanmalar, ülkelerin yerli sanayilerine karşı korumacı tutumları dolayısıyla karşılaştığımız antidamping davaları ile yine birçok ihracat pazarımızda ülkelerin ithal ikamesine karşı kendi sanayilerini kurma yönündeki çalışmaları ve DTÖ kurallarına aykırı ticaretleri ile ihracatımızda önemli bir tehdit oluşturan 'Çin' faktörü olarak belirtebiliriz' dedi.

Dünya çelik üretiminin yüzden 50'den fazlasını üstlenen Çin'in üretimini sürekli olarak artırdığını da vurgulayan Ekinci: 'Tüketimi aynı oranda artmayan ve üretiminde devlet desteği alarak dampingli üretim yapan Çin, Türk çelik sektörü açısından önemli bir tehdit oluşturuyor. Özellikle ABD ve Avrupa pazarına giremeyen ya da girmekte zorlanan Çin, bir yanda sektörümüzün ihracat pazarlarında rakibimiz olarak karşımıza çıkarken diğer yandan iç pazarımıza girerek yerli üreticilerimizi zor duruma sokuyor" dedi.