Çelik sektöründeki dev kayıp

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Halil Şahin: "Türkiye, net çelik ihraç eden bir ülke konumundan, net çelik ithal eden bir ülke konumuna geçti"

Çelik sektöründeki dev kayıp

"Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Halil Şahin dünya çelik sektörünün son 3 yılda ciddi çalkantılara sahne olduğunu söyledi. Son 3 yılda Türkiye ham çelik üretiminin yüzde 12 düzeyinde azaldığını ve 2011 yılının da gerisine düştüğünü söyleyen Şahin:

"Aynı dönemde ihracatımız, yüzde 17 oranında düşüşle 20.3 milyon tondan, 16.8 milyon tona geriledi. Üretim ve ihracatın gerilediği bir dönemde, ülkemizin çelik tüketimi oldukça güçlü bir şekilde artmaya devam etti." dedi. 

İhracatçı ülke konumundan ithalatçı ülke konumuna düşüş
Şahin, tüketimdeki 6 milyon tona varan artışın ithalat yolu ile karşılandığını ve söz konusu dönemde Türkiye'nin çelik ürünler ithalatında da 7.2 milyon tonluk artış yaşandığını da belirterek: "Türkiye, net çelik ihraç eden bir ülke konumundan, net çelik ithal eden bir ülke konumuna geçti” ifadelerini kullandı. 

TÇÜD yönetiminde değişim

Çelik sektöründeki dev kayıp

Diğer taraftan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği yeni yönetim kurulu başkanı olarak da Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı belirlendi. 29 Nisan'da düzenlenen "Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Olağan Genel kurulu'nda yapılan Yönetim Kurulu Başkanlığı Seçimi sırasında yeni yönetim kurulu da şu isimlerden oluştu:

Adnan Aslan, Fatma Tuba Yazıcı, Mehmet Başaran, Hikmet Yeşilyurt, Uğur Dalbeler, Necdet Utkanlar, Halil Şahin ve Uğur Yılmaz olarak belirlendi. Denetim Kurulu asil üyeliklerine ise İbrahim Pektaş, Osman Kılavuz ve Fatih Çebi...