Çelik sektöründen ABD'ye tarafsızlık uyarısı

ABD'li çelik üreticilerinin Türk çelik sektörü üzerindeki baskısı her geçen gün ağırlaşıyor. ABD Ticaret Bakanlığı'nın aralarında Türkiye'nin de olduğu 7 ülkeden ithal edilen ürünlere yönelik soruşturma açma kararı tepkiyle karşılandı

Çelik sektöründen ABD'ye tarafsızlık uyarısı

Çelik İhracatçıları Birliği, ABD Ticaret Bakanlığı'nın aralarında Türkiye'nin de bulundğu 7 ülkeden ithal edilecek sıcak yassı çelik ürünlerine yönelik soruşturma kararını eleştirdi. Birlik Başkanı Namık Ekinci, ABD'nin iç piyasasını ve kâr marjını koruma amacıyla agresif bir şekilde soruşturma açmaya yöneldiğini söyledi. 

ABD'den iç piyasayı koruma hamlesi
ABD'li yerli çelik üreticilerinin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Güney Kore, Brezilya, Avustralya, Japonya, Hollanda ve Birleşik Krallık gibi ülkelerden yapılan ithalata yönelik anti-damping soruşturması kapsamındaki şikayetine, Ticaret Bakanlığı'ndan olumlu yanıt geldi. Şikayetleri inceleyen ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu 11 Ağustos 2015 tarihinde, Ticaret Bakanlığı ise 1 Eylül 2015 tarihinde incelemelere başladığını duyurdu.

Ekinci: İç pazarı koruma hamlesi
ABD Yönetiminin ABD'li üreticileri korumaya yönelik girişimlerinin geçmişin aksine yanlı bir tutuma dönüştüğünü belirten Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, ABD Ticaret Bakanığı ve diğe otoriteleri, haksız biçimde ithalatı engellemele suçladı. Ekinci:

Çelik sektöründen ABD'ye tarafsızlık uyarısı

"Dünya ticaretine yön vermede ve bu ticaretin adil bir biçimde yürütülmesinde sorumluluğu olduğu kabul edilen ABD makamlarının bu kararları yerli üreticilerin yoğun baskısı altında almış olması kabul edilemez bir durumdur..." dedi.

Diğer ülkelere işbirliği çağrısı da yapan Ekinci, konuyla ilgili olarak Dünya Ticaret Örgütü nezdinde incleme başlatılması için girişimlere başlayacaklarını ve incelemelerin sağlıklı yürütülmesiyle, Türk çelik sektörünün devlet teşviki almadığının da görüleceğini söyledi.