Çelik yapı ile güvende ol

“Hafif çelik yapı sisteminin esnekliği sayesinde depreme yatkın bölgelerde kendinizi güvende hissedebilirsiniz”

Çelik yapı ile güvende ol

05 Aralık 2013 / emlakwebtv
Türkiye, “Güvenli Yapı ve Kentsel Dönüşüm” konusunu tartışıyor. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD), 5. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nde “Güvenli Yapı ve Kentsel Dönüşüm” konusuna dikkat çektiği şu dönemde çelik yapı sektörünün önde gelen firmalarından Steelife da güvenli ve sürdürülebilir yapılar için hafif çelik yapı sistemini öneriyor.

Aydın: “binanızın yaşlanması, çürümesi ve dış etkenlerden kolayca etkilenmesi endişesi yaşamazsınız”
Steelife’ın Genel Müdürü Mimar Bülent Aydın, güvenli ve sürdürülebilir yapı hedefine ulaşmanın birinci şartının tüm süreçleri denetlenebilen bir yapı sistemini tercih etmek olduğuna dikkat çekti. Ön üretimli bir yapı sistemi olan hafif çelik yapı sisteminde üretimin büyük bölümünün tamamen bilgisayar kontrollü olarak fabrikada gerçekleştiğini, sadece montajdan ibaret olan şantiye sürecinde ise herhangi bir inisiyatife imkan kalmadığı için hata ihtimalinin ortadan kalktığını vurguladı. Hafif çelik yapının güvenli bir yapı sistemi olduğuna da işaret eden Aydın, “Hafif çelik yapı sisteminin esnekliği sayesinde depreme yatkın bölgelerde kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Aşırı sıcak ya da soğuk bölgelerde yaşasanız bile yüksek yalıtım özellikleri sayesinde hem konforunuzdan taviz vermez hem de yüksek enerji faturalarından kurtulabilirsiniz. Galvanizli hafif çelik konstrüksiyonun alternatifleri ile kıyaslanamayacak derecede yüksek dayanıklılığı sayesinde hem dayanıklı bir binada güven içinde yaşayabilir hem de bakım ve yenileme giderlerinden kurtulabilirsiniz. Tüm bunların yanında binanızın yaşlanması, çürümesi ve dış etkenlerden kolayca etkilenmesi endişesi yaşamazsınız” diye konuştu.

Aydın: “çelik yapıların depreme dayanıklılığının yanında kentsel dönüşüm ile hedeflenen estetik ve çevreye duyarlılık konusunda da farkını ortaya koyacak”
Ön üretimli bir yapı sistemi olan hafif çelik yapı sisteminin çok hızlı inşa edildiğini ve bu sayede hem sürpriz maliyetlerin ortaya çıkmadığını hem de zamandan tasarruf sağlandığını anlatan Aydın, çelik yapıların alternatiflerine göre çok daha esnek tasarım imkanları ile kentsel yaşam düzeyinin yükseltilmesi için de vazgeçilmez olduğunu vurguladı. Kentsel dönüşüm sürecinde konutların yanı sıra okul, hastane ve kamu binaları gibi sosyal yaşam alanlarının inşasında da hafif çelik yapı sistemini öneren Aydın, çelik yapıların depreme dayanıklılığının yanında kentsel dönüşüm ile hedeflenen estetik ve çevreye duyarlılık konusunda da farkını ortaya koyacağını söyledi.

Firma Bilgisi: Lik Yapı