Çelik Yapı Tasarım Ödülleri verildi

Bu yıl 15. kez düzenlenen Yapısal Çelik Günü'nde, sektörün 'ulusal' yapı tasarım ödülleri de sahiplerini buldu

Çelik Yapı Tasarım Ödülleri verildi

Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından düzenlenen 15. Yapısal Çelik Günü'nde Ulusal Çelik Yapı Tasarım Ödülleri de verildi.

11 proje yarıştı
Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) tarafından düzenlenen 15. Yapısal Çelik Günü'nde Ulusal Çelik Yapı Tasarım Ödülleri de verildi. Ödülü almak için bu yıl 11 proje başvuruda bulunurken, tamamının şartnamede belirtilen katılım koşullarına uygun olduğu tespit edildi. Şartnamede belirtilen "projede aranan niteliklere" uygunluk düzeyi açısından yapılan değerlendirmede, Ulusal Çelik Yapı Tasarım Ödülü üç projeye birden verildi. Jüri tarafından İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali, Kayalar Kimya Yönetim ve Ar-Ge Merkezi Binası ile Priştina Uluslararası Havalimanı Yeni Yolcu Terminali birinciliğe layık görüldü.

Aranan kriterler
Prof. Dr. Hasan Şener'in başkanlığını yaptığı jüri de Prof. Dr. Nesrin Yardımcı, Prof. Dr. Ayhan Usta, Yrd. Doç. Dr. Selim Velioğlu ve Cem Sorguç yer aldı. Jüri değerlendirmesinde çelik malzemenin ve teknolojisinin özellikleri ile mimari tasarımın genel amaçları açısından uyumluluğu, özgünlük düzeyi, mimari çözümlerin gerek taşıyıcı sistemin, gerekse diğer alt sistemleri ile uyumluluğu ve onları geliştirici niteliğini dikkate aldı. Jüri ayrıca yapının algılanmasında çelik konstrüksiyon özelliklerinin abartısız okunabilirliğinin sağlanması ve simgesellik, çeliğin avantajını ortaya çıkarması, taşıyıcı sistem tasarımında rasyonelliği sağlayıcı çözümler ile diğer alt sistemlerin taşıyıcı sistem ile entegrasyonundaki gelişmişlik düzeyi, yapının bulunduğu çevre ile uyumluluğu, fonksiyonellik düzeyi ve fleksibilite özelliği, çelik malzemenin özellikleri ile geçerli ulusal-uluslararası yasa-yönetmelik-standartların uyum düzeyi, ülkemizdeki çelik teknolojisinin yapılarda kullanımının teşvik edilmesine katkısı gibi kriterleri inceledi.

Firma Bilgisi: Lik Yapı