Çengelköy'de güvenlik gerekçeli yıkım

İstanbul Çengelköy'de Başbakan Erdoğan'a tahsis edilecek Vahdettin Köşkü yakınlarında bulunan evler için yıkım kararı alındı

Çengelköy'de güvenlik gerekçeli yıkım

Başbakan Erdoğan'a çalışma ofisi olarak tahsis edilmesi planlanan Çengelköy'deki Vahdettin Köşküne komşu durumda bulunan Hasanpaşa Setti Yukarı Sokak'taki evler istimlak edildi. 13 daireyi kapsayan yıkım kararının gerekçesi olarak 'güvenlik' gösterildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından mülk sahiplerine gönderilen tebliğde İBB encümen kararıyla söz konusu 13 yapının tamamının yıkımına karar verildiği söylendi. BirGün Gazetesi'nden Olgun Kundakçı'nın haberine göre, söz konusu arazideki 13 hanenin 6 tanesinde hisseli tapu bulunuyor. Mahalleliler söz konusu karara büyük tepki gösterirken, Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

Başbakan'a çalışma ofisi olarak tahsis edilen ve Devlet Konukevi olacağı açıklanan Vahdettin Köşkü'nün restorasyonu sırasında çok sayıda ağaç kesilmiş ve özgün mimarı dokunun tahrip edildiği gerekçesiyle tepki gösterilmişti. 

Proje Bilgisi: Köy