Cerattepe'ye altın madeni davasına Danıştay yolu gözüktü

Rize İdare Mahkemesi, Yeşil Artvin Derneği'nin ÇED Olumlu raporunun yürütmesini durdurma talebini reddetti. Dernek, kararı temyize götürmeye hazırlanıyor

Cerattepe'ye altın madeni davasına Danıştay yolu gözüktü

Yeşil Artvin Derneği'nin 61 avukat ile temsil edildiği Cerattepe'de kurulacak altın madenine ilişkin "ÇED Olumlu" raporunun yürütmesinin durdurulması davasını görüşen Rize İdare Mahkemesi, başvuruları reddetti. Mahkeme, daha önceki iptal davasından bugüne işletmeci firmanın koşulları iyileştirdiğine kanaat getirirken, Yeşil Artvin Derneği Avukatları, daha önce yaptıkları reddi hakim taleplerinin hiçe sayılmasını eleştirdi. 

Cerattepe davasında Danıştay yolu göründü
Yeşil Artvin Derneği'nin ÇED İptal davasını görüşen Rize İdare Mahkemesi, Danıştay'a temyiz yolunun açık olduğunu belirttiği kararında, ÇED olumlu raporunun iptali talebini reddetti. 45 sayfalık karar metninde en dikkat çekici maddelerin başında Mahkeme heyetinin önceki ret kararında gerekçe olarak gösterilen eksiklikleri şirket tarafından giderildiğini belirtmesi oldu. Diğer taraftan mahkeme, proje alanının da yasaklı alanların içerisine girmediğini belirtti.

Yeşil Artvin Derneği'nden ilginç uyarı: Redd-i hakim istemiştik
Alınan kararı değerlendiren Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin Kalın, bu kararı beklemediklerini vurgulayarak: "Karar henüz bize tebliğ edilmedi. Fakat usul kurallarını bu kadar ihlal eden bir karar verilmesini beklemiyorduk. Duruşmada reddi hakim talebinde bulunmuştuk. Bunun Samsun Bölge İdare Mahkemesinde görülmesi gerekiyordu. Kararın tebliginin ardından temyize gideceğiz..." ifadelerini kullandı.