Cerattepe'ye maden yerine doğa dostu proje

TEMA Vakfı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Cerattepe heyetini kabulü ile geçici olarak durdurulan madencilik faaliyeti yerine, "doğa dostu proje" oluşturulmasını önerdi

Cerattepe'ye maden yerine doğa dostu proje

Cerattepe'de günlerdir devam eden mücadele, geçici de olsa bir sonuca ulaştı. Dün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Artvin heyetini kabulü ile atılan adımlar sonrasında, madencilik faaliyetleri, hukuki süreç tamamlanıncaya dek, geçici bir süre durduruldu.

TEMA Vakfı'nda öneri: Doğa dostu proje için çalışalım
Süreçle ilgili bir açıklama yayınlayan ve Yeşil Artvin Derneği ile dirsek teması içinde çalışmalarını sürdüren TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, bölgede maden çıkarılmasına karşı olduklarını vurgulayarak, madencilik faaliyetleri yerine doğa dostu bir proje için çalışılmasını önerdi. Ataç: "Madenin getirisi olacak diyenlere şunu söylüyoruz: Cerattepe’de madeni istemiyoruz, maden yerine Artvin için doğa dostu bir proje oluşturmak sivil toplum örgütlerinin ev ödevi olsun. Biz üstümüze düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

 

Cerattepe'ye maden yerine doğa dostu proje

 

Hükümetin iki önemli adımı
TEMA Başkanı Deniz Ataç sivil toplum örgütlerini muhatap alan ve hukuki süreç devam ettiği sürece maden faaliyetlerinin durdurulacağırı açıklayan tutumun büyük bir önem taşıdığını da vurgulayarak süreci yakından takip ettiklerini ve Artvin halkının eski huzuruna kavuştuğu güne kadar sürecin takipçisi olacaklarını vurguladı. Açıklamasında "Artvin toplumsal uzlaşmanın simgesi olsun!" çağrısında da bulunan Ataç:

Cerattepe'ye maden yerine doğa dostu proje

"Doğal varlıkların korunması TEMA açısından siyaset üstü bir konudur. Ülkemizdeki tüm doğal varlıklarımız gibi Artvin’i de gelecek kuşaklara tüm zenginlikleriyle bırakmak hepimizin görevidir. Artvin’in doğal varlıklarının yer altı kaynaklarından çok daha değerli olduğunu düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.