Çeşme Alaçatı Havalimanı ihalesini Terminal Yapı kazandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yap-işlet-devlet modeli ile yapılacak olan Çeşme Alaçatı Havalimanı projesinin ihalesini Terminal Yapı A.Ş'nin kazandığını söyledi

Çeşme Alaçatı Havalimanı ihalesini Terminal Yapı kazandı


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yap-işlet-devlet modeli ile yapılacak olan Çeşme Alaçatı Havalimanı projesinin ihalesini Terminal Yapı A.Ş'nin kazandığını söyledi.

Havayolu yolcu sayısı 200 milyona ulaştı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Avrupa Birliği desteği ile hayata geçirilen Türk Sicil Havacılık Akademisi'nin açılışı sonrasında gazetecilere açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'nin 34 milyon havayolu yolcu sayısını aradan geçen 15-16 yılda 200 milyonlara ulaştırdığını söyledi. 

2020 yılında hizmet vermeye başlayacak

Genel Havacılığa hizmet verecek Çeşme Alaçatı'da inşa edilecek olan havalimanı ile ilgili bilgi veren Arslan, "Genel havacılığa hizmet verecek Çeşme Alaçatı'da bir havalimanı inşa edeceğiz. daha önce ihale süreci başladı. Birçok firma teklif verdi. 5 firma bugün teklif verdi. Arkadaşlarımız çalışmalarını yaptı, incelemelerini bitirdi. Terminal Yapı firması Çeşme Alaçatı Havalimanı ihalesini kazanan firma olarak belirlendi. 2 yıl boyunca inşa süresi artı 25 yıl boyunca işletecek. 18 milyon 900 bin avroluk yatırım yapacak ve buna karşılık 25 yıl işletecek. İşletme modeli ise diğer yap-işlet-devret projelerinden farklı olarak 25 yıl boyunca işletirken cirosunun yüzde 20,20'sini idare olarak bize verecek." diye konuştu. Arslan, inşaatın temelinin en kısa sürede atılacağını ve havalimanının 2020 yılında genel havacılığa hizmet vermeye başlayacağını sözlerine ekledi.