Çevre Bakanı'ndan Akkuyu açıklaması

Akkuyu NGS ÇED raporunun aceleyle onaylandığı eleştirilerini yanıtlayan Çevre Bakanı Güllüce: 'Bu nasıl acele ki 2 seneden fazladır yapılıyor.' dedi

Çevre Bakanı'ndan Akkuyu açıklaması

Akkuyu NGS ÇED raporunun aceleyle onaylandığı eleştirilerini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce: ' "Bu nasıl acele ki 2 seneden fazladır yapılıyor.' dedi.

Bakan Güllüce'den Akkuyu ÇED açıklaması
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Kütahya Belediyesi ile kentsel dönüşüm protokolünün imzalandığı törende gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Akkuyu NGS için ÇED raporunun aceleyle onaylandığı ve gerekli teknik değerlendirmelerin yapılmadığı şeklindeki iddiaların sorulması üzerine Bakan Güllüce, "Bu nasıl acele ki 2 seneden fazladır yapılıyor. 2011'in sonu 3 seneden fazla bir zamanda çok mu acele olmuş?" yanıtını verdi.

'Bunun Putin ile ilgisi yok'
 Bakan İdris Güllüce, onayın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gelmesiyle de ilgisinin bulunmadığını belirterek, zaten bunun üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

"Tut ki Putin'in geldiği güne denk geldi hiçbir mahzur görmüyoruz" diyen Bakan Güllüce, Rusya ile Türkiye'nin komşu ülkeler olduğunu ve dostlukların gelişmesini istediklerini ifade etti.

Bakan Güllüce, Rusya ile ticari ilişkilerin daha da kuvvetlenmesini arzu ettiklerine belirterek: "Burada sadece bizim değil Rusya'nın da menfaati var. Dolayısıyla her iki taraf da menfaatleniyor. Teknik konulara gelince bunlar öyle değil. O kadarına cevap vereyim. O beyanat doğru değil. Türkiye böyle bahsedildiği kadar boş bir ülke değil. Bu ülkenin çok ciddi bilim adamları, kurumları, üniversiteleri var. Bir mühendis odası başkanı olarak bunları iyi bilmesi, benden daha iyi tahkik etmesi gerekiyor. Türkiye Atom Enerjisi diye bir kurum var. Türkiye'ye bu bakış, doğru bir bakış değil. Bu ülke büyük bir ülkedir. Bu ülkenin ilim adamlarını, üniversitelerini, profesörlerini, çevre profesörlerini, nükleer enerjiyle ilgili yetişmiş insanlarını küçük görmek doğru değil. Bunlar bizim insanımız diye hor görmek doğru değil. Bunlar bizim memleketin çocuklarıdır, Avrupa ve Amerika standartlarının ötesine geçmiş ilim adamlarıdır. Kendi üniversitelerimizi, ilim adamlarımızı küçük görmeyi doğru bulmuyorum." dedi.

Ovacık'ta siyanürlü atık var mı?
 Bakan İdris Güllüce, Ovacık'taki siyanürlü atık iddialarına ilişkin soru üzerine, televizyon ve gazetelerde özellikle son 10 gündür konuya ilişkin çok ciddi iddiaların yer aldığını anımsattı. CHP'li milletvekillerinin çok tuhaf iddialarının bulunduğunu vurgulayan Bakan Güllüce:

'Bir kısım vekiller, 'Niye verilmiyor, haksızlık yapılıyor, derhal daimi çalışma raporu verilsin. Olur mu böyle haksızlık' diye beyanatta bulunuyor. Bir kısım CHP'li milletvekilleri de 'Nasıl verilir, etrafı kirletiyor. Herkes kanser oldu' diye beyanatta bulunuyor. Onlara diyorum ki 'Oturun, aranızda bir karar verin. Hanginizinki doğru' diye. Biz ikisini de ciddiye alırız. Onlar kendi içlerinde farklı düşünebilirler. Biz ciddiye alırız, inceleriz. Sonucun ne olduğunu şu anda bilemiyorum. Ona göre de karar veririz. 'Herkes ölüyor, kanser oluyor' dediği için ona da inanmayız. 'Hiçbir şey olmadı, tertemiz. Niye vermiyorsun' diyene de kanmayız. Bu iş bilim işidir, teknik işidir. Hukuka bakılır, tekniğe bakılır. Ne yapılacaksa onlar yapılır. CHP milletvekillerinin 'Herkes öldü ne duruyorsun' dediğine de bakmayız. 'Siz bu adamlara haksızlık ediyorsunuz. Bir gün evvel verin şu belgeyi' diyen CHP milletvekilline de bakmayız. Ama inceleriz. Sonuç nedir, teknik neyi gerektiriyorsa, hukuk neyi gerektiriyorsa onu yaparız.' şeklinde konuştu.