Çevre Bakanı Özhaseki: Su zengini bir ülke değiliz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, 35 ülkenin bakanlarının katıldığı toplantı vesilesiyle önemli mesajler verdi. Sera salınımının ciddiyetine dikkat çeken Özhaseki: "Su zengini bir ülke değiliz." dedi.

Çevre Bakanı Özhaseki: Su zengini bir ülke değiliz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, OECD üyesi 35 ülkenin Çevre Bakanları'nın katıldığı Paris toplantısında konuştu. Toplantı öncesinde katıldığı bir canlı yayında zirvenin gündem maddelerini değerlendiren Özhaseki, su politikaları, çevre kirliliği ve sera gazı salınımıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kirliliğe katkımız çok az, ama Dünya'nın geleceğini önemsiyoruz
“Kendi ülkem temizse, başka ülkelerin kirliliğine duyarsız kalabilirim” yaklaşımının kabul edilemez olduğunu ifade eden Bakan Özhaseki, çevre konusunda dünyanın en büyük ve ortak sorununun sera gazı salınımı olduğunun altını çizdi. Gelişmiş ülkelerin çok büyük oranda çevreyi kirlettiklerini belirten Bakan Özhaseki  “Türkiye olarak bu kirliliğe bizim katkımız çok az. Fakat buna rağmen kendimizi temiz tutup, dışarıdakilere gözümüzü yumamayız. Bu konuda ortak kararlar alıp, bu ortak kararlara da herkesin titizlikle uymasını sağlamak gerekiyor.” dedi.

“Dünya Son 35 Yılda 2 Derece Isındı”   
Son 35 yılda dünyada gerçekleşen iklim değişikliklerine dikkat çeken Bakan Özhaseki; “Gelinen nokta itibariyle 2 derecelik bir ısınma var. Bu da ne yazık ki çeşitli felaketlere sebebiyet veriyor. Sel felaketlerindeki artış, tropikal bir takım fırtınalar, deniz yükselmelerinin sebebi bu ısınmadan kaynaklanıyor.” dedi.

“Tüm Nehirlerimizin Toplamı, Tuna’nın Yarısı Kadar”
Temiz suya ulaşmada dünyanın birçok ülkesinin ciddi zorluklar çektiğini belirten Bakan Özhaseki; “Dünya’nın birçok ülkesi temiz suya ulaşımda zorluklar yaşarken ve buna bağlı olarak ölümlerle karşı karşıya kalmışken, bizim ülkemizde 24 saat çeşmelerden aralıksız su akıyor. Ne yazık ki bundan dolayı Türkiye’de su bol gibi bir anlayış var. Bu çok yanlış ve tehlikeli bir anlayış. Türkiye’deki bütün ırmakları, nehirlerin toplamı, Tuna’nın debisinin yarısı kadar. Yani biz su zengini bir ülke değiliz. Onun için su kullanımında çok dikkatli olmalıyız.” şeklinde konuştu.