Çevre Bakanlığı beton standardı getiriyor

Çevre Bakanlığı ile TSE tarafından yürütülen bir çalışma ile, inşaatlarda kullanılacak beton kalitesinde standartlaşma hedefleniyor

Çevre Bakanlığı beton standardı getiriyor

2 Temmuz 2014/Emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılmakta olan yeni bir düzenlemeyle inşatlarda kullanılan betonun nitelik denetimi koşullarındaki farklı uygulamalara son verilmesi amaçlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılmakta olan yeni düzenlemelerle ülke genelinde yapılarımız deprem ve afetlere karşı daha dayanıklı hale geliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada: 'Bakanlıkça yürütülen denetim faaliyetleri kapsamında, şantiyelere gelen bir kısım betonlara ilişkin tespit edilen bazı aksaklıkların görülmesi, idarelerce farklı uygulamaların yapıldığının anlaşılması neticesinde bu konuda düzenleme ve tedbirlerin alınması zorunlu hale gelmiştir.' ifadesi kullanıldı. Yeni düzenlemeyle birlikte  yapıda kullanılan betonda numunelerin hangi sıklıkla alınacağı, alınan numunelerin betonun döküldüğü katı ve bölümü temsil etme derecesinin ne olacağı, numunelere ilişkin deney planları, sonucu uygun bulunmayan numunelere ilişkin yapılacak işlemlere açıklık getirilerek etkin bir denetim sistemi oluşturuluyor.