Çevre Bakanlığı'nın bölge toplantıları sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 23 Aralık 2014 tarihinde Edirne il merkezinde paydaş kurum ve kuruluşlar ile bölge toplantısı düzenlendi.

Çevre Bakanlığı'nın bölge toplantıları sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 23 Aralık 2014 tarihinde Edirne il merkezinde paydaş kurum ve kuruluşlar ile bölge toplantısı düzenlendi.

Sektör temsilcileri buluştu
Toplantıya bölge illerinden 2 milletvekili, bölgedeki valilik ve kaymakamlıklar, belediye başkanlıkları, sanayi ve ticaret odaları, organize sanayi bölgeleri, meslek odaları, sivil toplum örgütleri, sanayi ve işadamları dernekleri, tarım ve hayvancılık sektörü temsilcileri ile farklı sektörlerden toplam 235 kişi katılım sağladı. Toplantıya Bakan İdris Güllüce ile birlikte Bakan Yardımcısı, Müsteşar Yardımcısı, Bakanlık birimlerinin Genel Müdürleri ve il müdürleri katıldı.

Türkiye dünyayı kirletmeden kalkınmayı başaran bir ülke"
Bakan İdris Güllüce değerlendirme konuşmasında, gelişmiş ülkelerin, dünyayı tükettikten, sevgiyi, muhabbeti, dostluğu, insanlığı, oksijeni, suyu, havayı kirlettikten sonra akıllarının başına geldiğini vurguladı. Bakan Güllüce, "Türkiye böyle değil. Türkiye, dünyayı kirletmeden kalkınmayı başarmakta olan bir ülke. Biz ortalama yüzde 4 - 6 kalkınıyoruz ama tabiata zarar vermeden nasıl kalkınırız diye özen gösteriyoruz. Sürdürülebilir kalkınmayı en iyi şekilde uygulayan bir ülkeyiz."

"Hızla sanayileşmeliyiz"
Bakan Güllüce ayrıca, Türkiye'nin yüksek teknolojide geç kaldığını ifade etti. Sanayide de zaten 2 - 3 faz geride kalındığını dile getiren Bakan Güllüce: 

'Ben Türkiye'nin birçok alanı 200 yıl ıskaladığını düşünüyorum. Sanayi devriminde geç kalmışız vesaire... Bugün mü sanayinin temellerini atmalıydık. Olamamış. Geçmişi kınamak için de söylemiyorum. Biz hızla sanayileşmeliyiz. Sizin üç kamyon sattığınız bir şeyi adam 200 gramlık bir şey satarak karşılıyor. Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 'Muasır medeniyetler seviyesine ulaşın' demiş, muasır medeniyet seviyesi işte yüksek teknolojidir. O yüzden bazı şeylere fanatikçe bakmak yerine makuliyetle bakmak lazım' dedi.