Çevre Bakanlığı ve kritik 6. madde hamlesi

Çevre Bakanlığı, Mimarlar Odası'nın girişimiyle iptal edilen Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği geçici 6. maddesini değiştirmek yerine Geçici 10. Madde'yi çıkarma kararı aldı

Çevre Bakanlığı ve kritik 6. madde hamlesi

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'ne ilişkin, Mimarlar Odası ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasındaki gerilim sürüyor.  Mimarlar Odası'nın mevcut Geçici 6 Madde'nin birden fazla planlı alanlar imar yönetmeliği olmaması ve konuyla ilgili belge ve hakkı sahip olmayanlar için mağduriyet yarattığı gerekçesiyle yaptığı iptal ve yürütmeyi durdurma başvurusunun Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu tarafından onaylanmasının ardından harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 6. Madde'yi değiştirmek yerine Geçici 10. Maddeyi çıkarma kararı aldı. 

Çevre Bakanlığı'ndan 10. madde hamlesi
Süreci değerlendiren Gayrimenkul Hukukçusu Ali Güvenç Kiraz, Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu'nun aldığı 6. Maddeyi Durdurma kararı ile birlikte kentsel dönüşüm sürecine girildiğini; söz konusu durumun 1 yıllık uzatma hakkına sahip apartmanlar açısından felaket, müteahhitler açısından da risk oluşturduğu vurguladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın buna karşın 10 Geçici Madde'yi çıkardığını söyleyen Kiraz:

"Buna göre mevcut hak sahipleri açısından ellerinden alınan 1.25 hakkı geri verilmiş oldu daha da önemlisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Geçici 6.Maddenin iptali nedeniyle oluşacak 2.kaosu da önlemiş oldu." dedi. 

Ali Güvenç Kiraz'ın geçici 10. Madde ile ilgili açıklamaları için buraya tıklayın...

Sektör temsilcilerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na destek

Çevre Bakanlığı ve kritik 6. madde hamlesi

 

Danıştay tarafından alınan 6. Madde'ye ilişkin yürütmeyi durdurma kararının kentsel dönüşüme büyük zarar verdiğini ve bu sürece dahil olan hak sahiplerinin, sahip oldukları konutlardan en az bir odalarını kaybetmelerine neden olduğunu belirten Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hamlesini olumlu bulduklarını söyledi.  Timur, Danıştay Kararı'nın mimar, mühendis, müteahhit şirketleri, sanayı ve yüzbinlerce istihdama zarar vererek sektörü darbe vurduğunu vurgulayarak:

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, duyarlı yaklaşımıyla kısa sürede Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklik, sektörü bitme noktasından kurtarmıştır. Bu karar verilmemiş olsaydı, orta ve uzun vadede etkileri daha yıkıcı olabilirdi..." dedi.