Çevre Bakanlığı yurt yatırımları sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Konya'da hayata geçirdiği "öğrenci yurdu"nun inşaatı tamamlandı. Kulu'ya inşa edilen öğrenci yurdunda 300 öğrenci barınabilecek

Çevre Bakanlığı yurt yatırımları sürüyor

Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında Konya ilinde inşa edilen öğrenci yurdu kampüsünün yapımı tamamlandı. 300 kişilik yurt, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne teslim edildi.

Konya'ya öğrenci yurdu
Konya ili, Kulu İlçesi, Kemaliye Mahallesinde bulunan Konya Kulu 300 kişilik Öğrenci Yurdu, Konya Selçuk Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine barınma imkânı sağlıyor.

Toplam 13 bin 981 metrekare kapalı alana sahip olan yurt inşaatı 13 milyon 711 bin liraya mal oldu. 300 öğrenciye hizmet veren yurt kampüsünde 6 katlı 2 adet yurt bloğu, 1 adet sosyal tesis, 1 adet su sarnıcı, 1 adet nizamiye binası ve 1 adet trafo binası bulunuyor.  Bodrum + Zemin + 5 kattan oluşan 2 adet yurt bloğunda toplam 344 (118 oda) öğrenci kapasitesi sağlanan yur odalarının 6 adeti iki kişilik engelli öğrenci odası, 2 adeti tek kişilik oda, 110 adeti üç kişilik öğrenci odası olarak inşaa edildi.

Her öğrenci odasında banyo, çalışma masa ve dolapları, giysi dolapları ve buzdolabı yerleri bulunmaktadır. Her yurt bloğunda okuma ve etüt odaları, çamaşır yıkama-kurutma odaları, tv odaları ve mescit,  ayrıca ortak kullanıma açık yemekhane, kafeterya, çok amaçlı salon yer alıyor. Tüm yurt kampüsü, değişken debili soğutucu akışkan klima sistemi (VRV-VRF) tarafından soğutulup ısıtılıyor.

Mevcut bloklarda yangın söndürme sistemi olarak sprinkler sistemi ve yangın dolabı kullanılmıştır. Tüm yurt kampüsünde ısı yalıtımı yapılarak, mekanik tesisat sistemlerinde kullanılan cihazlar (dolaşım pompaları, brülörler vb.) enerji verimliliğini sağlayacak ve otomatik kontrol sistemine bağlı olarak çalışacak şekilde tasarlandı.