Çevre Bakanlığından öğrencilere burs desteği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bitirme tezi hazırlayan lisans öğrencilerine yönelik burs projesinde sona geldi. Proje kapsamında 500 öğrenciye ayda 300 TL olmak üere dört aylık 1.200 TL'lik burs sağlandı. Bakanlığın sağladığı toplam burs miktarı ise 600 bin TL'yi buldu

Çevre Bakanlığından öğrencilere  burs desteği

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin talimatıyla başlayan ve bitirme tezi hazırlayan lisans öğrencilerine yönelik burs projesi sona gerdi. Proje kapsamında 500 öğrenciye, ayda 300 TL'den 4 aylık 1.200 TL bur sağlayan Çevre Bakanlığı'nın yaptığı burs yardımı toplamda 600 bin TL'yi buldu. 

500 Öğrenciye Burs Projesi
Bakanlık tarafından maddi destek sunulan öğrenciler, hazırladıkları bitirme tezlerini Bakanlı Bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Çevre Koruma Vakfı'na teslim etti. Başvuruluranı ardından toplam 65 üniversiteden 500 öğrenciye ayda 300'er TL'den 4 ay süresince 1.200 TL burs sağlandı. Bitirme tezi projeleri ise TUÇEV'in Çevre Şehir Kütüphanesi raflarında değerlendirilmeye başlanırken, ilgililerin yararlanabilmesi için kütüphanenin web sayfasından da online olarak ulaşılabilme imkanı sunuldu. .

Bitirme tezlerinde ana tema: Çevre Sorunları
Söz konusu bitirme tezlerinde ana tema "çevre sorunları" oldu. Kentsel saçaklanma sorunu ve ekolojik planlama, tüketim kültürününü ve tarihi kent merkezlerinin değişen yapısı konuların yanında, milli parkları sorunları ve planlama ilkeleri, İstanbul'da inşaat ve yıkıntı atıklarının değerlendirilmesi gibi tezler sunuldu. Sunulan diğer tezler arasında ayrıca, et entegre endüstrisi, atık sularının arıtılması, meyve suyu işletmelerinde ters ozmos konsantre atık suyunun geri kazanımında elektrodiyaliz yönteminin uygulanmazı yer aldı.