Çevre Bakanlığı'nın iskan desteği 130 milyon TL sınırına dayandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, son bir sene içinde göç, milli güvenlik ve kamulaştırma gibi nedenlerden ötürü evlerini terk etmek zorunda kalan ailelere 130 milyon TL sınırına ulaşan destek sunuldu

Çevre Bakanlığı'nın iskan desteği 130 milyon TL sınırına dayandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, son bir yılda iskan yardımı kaleminde önemli harcamalar gerçekleştirdi. Bu dönem içinde milli güvenlik, göç ya da kamulaştırma gibi sebeplerden evini terk etmek zorunda kalan toplam 7 bin 954 aile için harcanan bedel 130 milyon TL düzeyine ulaştı.

Çevre Bakanlığı'ndan göç eden ailelere büyük yardım
Bakanlık tarafından, 5543 sayılı İskan Kanunu Çerçevesinde, son bir yılda dikkat çekici harcamalar gerçekleştirdi. Bakanlık kanun kapsamında, göçmenler, göçebeler, kamulaştırmalar ile yerlerini kaybedenler ve milli güvenlik politikaları nedeniyle köylerini terk eden vatandaşlara önemli yardımlarda bulundu.

Destek kapsamında içme suyu amaçlı baraj yapımı, ekonomi ve güvenlik tesislerinin inşası, tabiat ve tarih varlıklarının korunması yanında karayolu ve demiryolu gibi tesislerin inşası için mevcut yerlerini yitiren aileler için yerleşim alanları belirlendi ve yeni yerleştirmeler gerçekleştirildi.

Geçim imkanı ve konut desteği
Bu süre içerisinde vatandaşlara yapılan yardımlar arasında geçim imkanlarını, yaşadıkları göç sonucu yitiren ailelere yeni geçim olanağı sunma da yer aldı. Bu doğrultuda vatandaşlara gelir elde edebilecekleri tarım arazileri, ahır, depo ve samanlık gibi işletme binaları ve dükkan gibi seçeneklerde de yardım edildi. Diğer taraftan yapılan yardımlar arasında, bin metrekareye kadar arsa ve yöresel ve mahalli konutlarda karşılıksız konut desteği de bulunuyor.