Çevre Bakanlığının ustalık eğitimine 16 bin kişi başvurdu

Çevre ve Şehircilik bakanı Özhaseki, bakanlık tarafından başlatılar ustalık eğitimlerine başvuran kişi sayısının 16 bine ulaştığını açıkladı.

Çevre Bakanlığının ustalık eğitimine 16 bin kişi başvurdu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından inşaat sektöründe nitelik iş gücü yaratmak için geliştirilen ustalık eğitimleri sürüyor. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki:

"Ustalık eğitimlerine başvurular, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerince kabul ediliyor. İŞKUR İl Müdürlüklerince kurslar açıldıkça başvuranlar eğitime çağrılıyor. Hali hazırda başvuru sayısı onaltı bin kişi civarına ulaştı. Kayseri, Bartın, İsparta ve Ordu’ da pilot uygulamalar yapıldı” şeklinde konuştu.

Kurslar ücretsiz olarak devam ediyor
Bakan Özhaseki, kursların bütünüyle ücretsiz olduğunu ve kursiyerlerin iş süresince, iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından karşılandığını da hatırlatarak:

"81 ilde düzenlenecek eğitimler Bakanlıkların İl Müdürlükleri tarafından organize edilecek ve mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen yapı sektöründe çalışan meslek erbaplarının mesleki niteliklerinin geliştirilmesi sağlanacak" dedi. 

Ustalık belgesiyle çalışan kişi sayısı kişi sayısı 384 bin kişiye ulaştı
İnşaat ustalarının kayıt altına alınması ve eğitimli ve belgeli usta çalıştırılması konusunda sektördeki ilk ciddi adım olarak tarihe geçen program kapsamında 384 bin kişinin ustalık belgesine sahip olduğu açıklandı.