Çevre bilinci için işbirliği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, öğrencilerde çevre bilincinin yükseltilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğine gidiyor

Çevre bilinci için işbirliği

Ülkedeki doğal kaynakların korunması/geliştirilmesi ve her türlü çevre sorunlarının giderilmesi için ilkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrencilere, öğretmenlere, yöneticilere, velilere, destek personeline eğitim, bilgilendirme/bilinçlendirme faaliyetleri, toplantı, seminer, tanıtım programları ve yarışmalar düzenlenmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında işbirliği protokolü imzalanıyor.

Bakanlıklar arası protokol
Başta çevre sorunları, su, hava ve enerji verimliliğini temel alan basılı ve görsel materyallerin hazırlanması olmak üzere, benzer hususlarda basılı ve görsel materyallerinin dağıtımını hedefleyen protokol kapsamında ilk olarak Turkuaz Projesi hayata geçirilecek. 

Turkuaz Bayrak projesi
Çevre düzeni, temizliği ve enerji tasarrufuyla ilgili başarılı çalışmalar yapan okulların Bakanlıklar tarafından belirlenen kriterler çerçevesinden incelenerek belirlenmesine dayanan projede, başarılı bulunan okullar 'Turkuaz Bayrak' projesi ile ödüllendirilecek. 

Protokol kapsamında ayrıca şu çalışmalar yürütülecek
- Çevre bilincini arttırmaya yönelik resim, afiş, hikâye, kısa film, fotoğraf yarışmaları düzenlenecek.
- Çevre, çevre sorunları ve çevre eğitimi ile ilgili okullarda oluşturulan öğrenci kulüpleri daha aktif hale getirilecek.
- Ortaokul öğrencilerine yönelik Türkiye genelinde çevre, su, hava, enerji tasarrufu konularında proje yarışması düzenlenecek.
- 81 ilde örgün eğitim kademesinden ilkokul ve ortaokullardan birer tane (ortaokullar; genel veya mesleki ve teknik veya imam hatip ortaokullarından biri olacak) olmak üzere toplamda 243 okulun, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen çevre kriterlerine göre çevre düzenlemesi ve donatımı yapılacak.
- Geri dönüşüm ve atıkların değerlendirilmesi konusunda çalışmalar yapılacak.
- "Fidan Dikme Kampanyaları" nın düzenlemesine yönelik çalışmalar yapılacak.
- Her yıl olmak üzere -uygunluk durumuna göre- Millî Eğitim Bakanı ile Çevre ve Şehircilik Bakanının ve topluma mal olmuş sanatçıların da katılımları ile "Dünya Çevre Günü" etkinlikleri kapsamında bir ilde "Çevre Yürüyüşü" düzenlenecek.
- Çevre ile ilgili toplantılar, çalıştaylar, seminerler ve sempozyumlar yapılacak.