Çevre Dostu Binalar Derneği’ne Singapurlu Üye

Geçtiğimiz ay Türkiye’de ofis açan Singapurlu gayrimenkul yatırım şirketi ST Invest, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneğine (ÇEDBİK) üye oluyor

Çevre Dostu Binalar Derneği’ne Singapurlu Üye

11 Şubat 2013 / emlakwebtv
2013 yılı başında Türkiye ofisini açan ST Invest’i (Singapur Turkey Investment Company) yerinde ziyaret eden ÇEDBİK yöneticilerinin üyelik teklifine ST Invest olumlu yanıt verdi. Ziyaret sonrasında basın mensuplarına bir açıklama yapan ÇEDBİK Yönetim Kurulu üyesi ve SOYAK Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel, ST Invest’i üye olarak aralarında görmenin çok anlamlı olacağını belirterek, “Öncelikle bir Türkiye’ye hoş geldiniz ziyareti yaparak, Türkiye hakkındaki yatırım öngörülerini dinledik. Kentsel altyapı unsurlarını ön planda tutan, planlı büyüme ve dönüşüm ilkesinden taviz vermeyen bir yaklaşımları var. Sanırım, özellikle büyük ölçekli master plan projeleri ve kentsel dönüşüm projelerinde ciddi bir açı getirecekler sektöre. Yatırım modellerinde yerli firmalarla iş ortaklıklarına açık olmaları da sevindirici” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Singapur Dışişleri ve Adalet Bakanı Kasiviswanathan Shanmugam’ın görüşmeleri esnasında ST Invest ve Emlak Pazarlama şirketleri arasında protokol imzalanmıştı. Türkiye'nin kentsel dönüşümü başlattığı süreçte, yapılan karşılıklı protokol imza töreninin de çok önemli olduğunu anlatan Dr. Çamlıbel, ''Önümüzdeki süreçte de Türkiye'de çevreye duyarlı bir kentsel dönüşüm yapma noktasında görüş alışverişimiz olacak. Singapur, çevreci şehir planlaması konusunda çok başarılı örneklere imza atmış bir ülke. Çedbik olarak orada birikmiş olan tecrübenin ülkemize aktarımı konusunda da etkin bir işbirliği yapabileceğimizi değerlendiriyoruz'' dedi.

ST Invest’in Singapurlu ortağı Ali İcaz Ahmad ise, Türkiye pazarında ilgi ve planları olan bir kuruluş olarak ÇEDBİK’e üye olmalarının çok doğal olduğunu belirterek, “ÇEDBİK bugün Dünya Yeşil Binalar Konseyince, ‘Tam Konsey’ unvanını haklı olarak kazanmış, çok değerli bir platform. Bu ziyaret vesilesiyle yerli sertifika konusundaki girişimlerini de öğrenme fırsatı buldum. ST Invest olarak İstanbul çevresinde lojistik kentler, teknoparklar, havaalanı şehirleri gibi iş ve yaşam alanlarının iç içe planlandığı master plan projelerini incelediklerini de belirten Ali İcaz Ahmad, Çedbik hakkında Gayrimenkul ve inşaat sektörleri için katma değeri yüksek bir faaliyet gösteriyorlar” şeklinde konuştu.

Ali İcaz Ahmad ve Dr. Çamlıbel, Singapur ve Türkiye’nin gayrimenkul alanında başlatmış oldukları işbirliği sürecinin ivme kazandığını, önümüzdeki dönemde her iki ülkeden yatırımcı ve geliştirici firmaların ortak projeler üzerinde çalışmalarını da benzer şekilde süratlendireceklerini belirttiler.

ST Invest’i 18-19 Şubat 2013’de yapılacak olan 2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesine de davet ettiklerini belirten ÇEDBİK Yöneticileri, yeşil binalar konusunda uluslararası tanınırlıklarının bu tip üyeliklerle daha da perçinleşmesinden duydukları memnuniyeti ifade ettiler.