Çevre dostu yeşil projeler!

Dünyanın en yaygın ve en geçerli ‘Yeşil Bina Sertifika Sistemi’ olan LEED (Leadership in Energy and Efficiency Design / Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) alan projeler nerelerde konumlanıyor? Sizler için çevre dostu yeşil projeleri mercek altına aldık

Çevre dostu yeşil projeler!

Amerika Birleşik Devletleri Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilmiş çevreye duyarlı yapı sertifikası olan LEED, günümüzde dünyada en yaygın, en güvenilir ve en geçerli “Yeşil Bina Sertifika Sistemi” olarak biliniyor. İnsana ve doğaya saygılı yeşil binalar yaratma amacında olan LEED sertifikaları alan projeler hangileri? Gelin beraber bakalım…

Torun Tower

Torunlar GYO tarafından Mecidiyeköy’de inşa edilen Torun Tower projesi, LEED sertifikasının kriterleri olan sürdürülebilir alanlar, su verimliliği, enerji ve atmosfer, malzeme ve kaynaklar ile iç mekan hava kalitesi alanlarındaki uygulamaları ile LEED Gold Sertifikası’nın sahibi projelerden biri. Tek blok halinde yükselen projede yer alan ofislerin alan büyüklükleri 350 metrekare ile 1.000 metrekare arasında değişiyor.

Andromeda Gold

Çevre dostu yeşil projelerden biri de Ağaoğlu tarafından hayata geçirilen Andromeda Gold projesi.  Yüzde 20 enerji tasarrufu sağlayarak, çevre dostu yeşil binalara verilen LEED Gold Sertifikası’nı elde eden proje, Ataşehir’de yer alıyor. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçeneklerinin yer aldığı projede; sauna, oyun alanları, fitness center, buhar odaları, yüzme havuzu yer alıyor.

Varyap Meridian

LEED sertifikalı projeler arasında yer alan Varyap Meridian ise, Ataşehir’de 107 bin metrekare alan üzerinde yer alıyor. 5 blokta 1.500 daireden meydana gelen projede stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçenekleri bulunuyor. Varyap Meridian daire alanları ise 53 metrekare ile 197 metrekare arasında değişiyor. Ataşehir Varyap Meridian sosyal olanakları arasında oyun alanları, fitness center, otopark, yüzme havuzu, spor sahaları, sauna, kapalı otopark, bisiklet  parkuru, yürüyüş parkurları, teras bahçeleri bulunuyor.

Nidakule

LEED Gold sertifikalı Nida Kule ise Levent'te yer alıyor. Tahincioğlu Gayrimenkul imzası taşıyan Nida Kule projesi kapsamında yer alan ofisler 300 metrekare ile 1500 metrekare arasında değişen alanlara sahip. 2015 yılı içerisinde sahiplerine teslim edilmesi planlanan Nida Kule 30 katlı tek blok olarak tasarlandı.

Tekfen Bomonti

Tekfen Emlak Geliştirme tarafından çevre dostu yeşil bina standartlarına uygun olarak inşa edilen Tekfen Bomonti Apartmanları, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen LEED Sertifikası’na Altın seviyesinde sahip. 70 konut, 6 adet ev-ofis, 7 adet mağazadan oluşan projede 1+1, 2+1 ve 3+1 daire tipleri bulunuyor. Tekfen Bomonti sosyal olanakları arasında; fitness Center, masaj odaları, sauna, ortak kullanım için düzenlenmiş iç bahçe bulunuyor.

Maslakno/1

LEED Yeşil Bina sertifikası almış Maslakno/1 projesi de Deloitte Türkiye, Koçkaya Holding ve Plus Kitchen gibi önemli firmalara ev sahipliği yapıyor. Ofis plazada, kuaförden kuru temizlemeye, araç kiralamadan sağlık hizmetine, kiracıların taleplerine bir çözüm sunuluyor.