Çevre eğitimi protokolü imzalandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında çevre eğitimine yönelik işbirliği protokolü imzalandı.

Çevre eğitimi protokolü imzalandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında çevre, su, hava ve enerji verimliği gibi konularda, eğitim ve çalıştaylar gerçekleştirebilmek için çevre eğitimine yönelik işbirliği protokolü imzalandı. 

Örnek bir okul planı oluşturulacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığında gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Bakan Güllüce, protokol kapsamında, Bakanlıkları tarafından belirlenecek kriterler çerçevesinde örnek bir okul çevresi planı hazırlanacağını ve bunun belirlenecek bir meslek lisesinde uygulanacağını dile getirdi.

Bu uygulamanın daha sonra ülke geneline yaygınlaştırılacağını belirten Bakan Güllüce, geri dönüşüm ve atıklarının değerlendirilmesi ile fidan dikme kampanyalarının da düzenleneceğini aktardı.

Okullar Turkuaz Bayrak ile ödüllendirilecek
Protokol kapsamında her yıl uygunluk durumuna göre, Milli Eğitim Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ve topluma mal olmuş sanatçıların da katılımlarıyla "Dünya Çevre Günü" etkinlikleri kapsamında, bir ilde "Çevre Yürüyüşü" düzenleneceğini anlatan Bakan Güllüce, çevre düzeni, temizliği ve enerji tasarrufuyla ilgili başarılı çalışmalar yapan okulların, Bakanlıklar tarafından belirlenecek kriterler çerçevesinde inceleneceğini, başarılı bulunan okulların "Turkuaz Bayrak" ile ödüllendirileceğini kaydetti.

Protokolün, ülkede doğal kaynakların korunması, geliştirilmesi ve su, hava, enerji verimliliği gibi her türlü çevre sorunlarının giderilmesi için ilkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrencilere, öğretmenlere, yöneticilere, velilere, destek personeline eğitim, bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri, toplantı, seminer, tanıtım programları ve yarışmalar düzenlenmesi amacı taşıdığını ifade eden Bakan Güllüce, çevre sorunları, su, hava enerji verimliliği gibi konularda basılı ve görsel materyallerini hazırlanacağını dile getirdi.

MEB ile ortaklaşa örnek okul projesi, Turkuaz Bayrak projesi ve çevreyle ilgili projeler, çalıştaylar ve sempozyumlar yapacaklarını vurgulayan Bakan Güllüce:

"Okul öncesinde 26 bin, ilkokul 28 bin ortaokul 17 bin, ortaöğretim 3 bin, mesleki ve teknik öğretim için 7 bin kişi, öğretmen sayısı okul öncesi 63 bin, ilkokul 288 bin, ortaokul 280 bin, ortaöğretim 117 bin, mesleki teknik eğitim için de 161 bin yani 911 bin öğretmen de hedefimizin içerisinde. Protokol kapsamında yürütülecek çalışmalar da şunlar; çevre bilincini arttırmaya yönelik resim, afiş, hikaye, kısa film, fotoğraf yarışmaları ile ortaokul öğrencilerine yönelik Türkiye genelinde çevre, su, hava, enerji tasarrufu konularında proje yarışması düzenlenmesi. 81 ilde, örgün eğitim kademesinden ilkokul ve ortaokullardan birer tane ve teknik veya imam hatip ortaokullarından birer tane olmak üzere her okulun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen çevre kriterlerine göre çevre düzenlemesi ve donatımı yapılması planlanıyor."

Çevre noktasında oldukça büyük çabalarının bulunduğunun altını çizen Bakan Güllüce, "Milli Eğitim Bakanlığı olmadan bunun olması mümkün değil. Dolayısıyla sayın Bakanımıza bu protokolü imzaladığı için teşekkür ediyorum. "Her şeyin başı eğitim" diyoruz, çevre konusu çok daha fazla eğitime ihtiyaç duyulan bir alan" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da protokolde katkısı bulunanlara teşekkür etti.

Protokolle önemli bir adım atıldığını belirten Bakan Avcı, "Bu bir başlangıç. Burada yapılması planlanan faaliyetler, daha çok pilot proje anlamında, daha sonra buradan aldığımız geri dönüşlerle bunu Türkiye genelinde, bütün okullarımızda yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Protokolün en genel anlamda hedefi, öğrencilerimize öğretmenlerimize, velilerimize çevre bilincini aşılamak ve özellikle çocuklarımızın kendi yaşadıkları ortamlara ilgili duyarlılığını artırmak" diye konuştu.