Çevre izinlerinde veri kaybı tartışması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bazı yayın organlarında çıkan 'çevre izin ve lisans' uygulamalarında çıkan arıza nedeniyle verilerin çalındığı şeklindeki haberleri yalanlandı

Çevre izinlerinde veri kaybı tartışması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bazı yayın organlarında 'çevre izin ve lisans' uygulamalarında elektronik kart uygulamasında çıkan arıza nedeniyle veri kaybı yaşandığı iddialarını yalanlandı. Bakanlık, herhangi bir veri kaybı veya verilerin çalınması durumunun söz konusu olmadığını belirtti.

Bakanlık açıklaması
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 'Bazı basın yayın organlarında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çevre izinlerinin verildiği internet sunucusunda yaşanan soruna dair gerçek dışı haber ve değerlendirmeler yer almaktadır. Söz konusu iddialar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Ülkemizde çevreye kirletici etkisi bulunan faaliyet ve tesislerin ilgili yönetmelikler kapsamında almak zorunda oldukları izinler ve atık yönetimi konularındaki lisanslar yerine 01.04.2010 tarihinden itibaren bütüncül yaklaşım stratejisi çerçevesinde tek bir çevre izni uygulaması hayata geçirilmiş olup, söz konusu tarihten günümüze kadarki süreç içerisinde “çevre izin ve lisans uygulaması” başarı ile devam etmiştir.

27.10.2014 tarihinde Bakanlığımız sunucularında meydana gelen bir elektronik kart sorunu e-izin uygulamasının da bulunduğu çevre uygulamalarında kesintiye neden olmuştur. Ancak, bazı basın yayın organlarında yer aldığı gibi herhangi bir veri kaybı veya verilerin çalınması durumu söz konusu değildir. İlgili iddialar da gerçek dışıdır. Söz konusu sorun, ilgili Genel Müdürlük tarafından giderilmesini müteakip e-izin sistemi en kısa zamanda devreye alınacaktır. Ayrıca, e-izin sistemin devrede olmadığı süreler dikkate alınarak işletmelerin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için gerekli ek süreler verilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.'