Çevre Temizlik Vergisi 2015!

Çevre Temizlik Vergisi 2015 ne zaman ödenecek? Verginin hesaplaması nasıl yapılacak? Merak ettiğiniz bu soruların yanıtını aradık.

Çevre Temizlik Vergisi 2015!

Çevre Temizlik Vergisi, konut ve işyerlerinden alınan vergi çeşitlerinden biri. Bu vergiyi alan kuruluş ise belediyeler. Her yıl iki eşit taksitte ödenen çevre temizlik vergisi 2015 oranlarını sizler için araştırdık. İşte yanıtı…

Çevre Temizlik Vergisi, konutlarda su faturalarına yansıtılırken; işyerlerinin beyanname vermesi şart. Bu vergi, su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 26 kuruş, diğerlerinde ise 20 kuruş olarak hesaplanmakta.

Tabii konut, işyeri ve diğer şekilde kullanılan binalar için belirlenen tutarlar, büyükşehir belediye sınırları içinde bulunanlar hariç olmak üzere kalkınmada öncelikli yörelerdeki belediyeler ile nüfusu 5 binden az olan belediyelerde yüzde 50 indirimli olarak uygulanıyor.

 

Çevre Temizlik Vergisi 2015!

 

 

Çevre Temizlik Vergisi 2015 ödeme tarihleri

Çevre temizlik vergisinin her yıl iki eşit taksit halinde ödendiğini belirttik. Bu verginin ilk taksidi için son ödeme tarihi 31 Mayıs’tı. 2. Taksit için ise ödeme başlangıç tarihi 2 Kasım. 2. Taksit ödemeleri 30 Kasım’a kadar devam edecek.