Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'dan küresel ısınma hamlesi

İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon toplantısında Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Küresel ısınmayla mücadelede yeni yol haritamızı belirliyoruz" dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'dan küresel ısınma hamlesi

4 Haziran 2014/Emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce başkanlığında toplanan İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu, üye 18 kurum ve kuruluş ile, Türkiye'nin 2020 sonrası iklim rejimine yönelik önlemleri görüştü. Toplantı bünyesinde oluşturulan çalışma grupları ve akademisyenlerden oluşan danışmanlar aracılığıyla, Küresel ısınma ile mücadelede yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bakan İdris Güllüce, yapılan toplantının Türkiye'nin küresel ısınma ile mücadelede yeni yol haritasını belirlediğini belirterek, "Ayrıca Kyoto protokolünün ardından 2015 yılında kabul edilmesi planlanan yeni bir iklim anlaşması gündemde. Bu anlaşma 2020 yılında yürürlüğe girecek ve öncesinde uluslararası düzeyde çok önemli müzakereler yapılacak. Bu alanda yürütülecek müzakerelerde -tıpkı AB sürecinde olduğu gibi- görev yapacak bir başmüzakereci belirleyeceğiz” dedi.

Kamu spotu hazırlanıyor
Küresel ısınma ile mücadelede vadandaşların alabileceği önlemleri içeren bir paket hazırlayan kurul, iklim değişikliği ile bireysel olarak mücadele etmenin yöntemlerini belirleyen Kamu spotu hazırlanmasına karar verdi. Önümüzdeki günlerde, ulusal kanallarda yayınlanmaya başlayacak Kamu spotu, vatandaşlara küresel ısınmaya neden olan sera gazı emisyonlarının azaltılmasına katkı sağlamaları için, otomobil yerine yürüme, bisiklet ya da toplu taşıma araçlarını kullanma önerisinde bulunacak.  

Su ve elektrik tasarrufunun küresel ısınma ile mücadeledeki önemine yer verecek spot ayrıca, enerji tasarrufla araç veya ev eşyalarının, ambalajlı geri dönüştürülebilir ürünlerden oluşması yönünde teşvik sağlanacak.