Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile DASK iş birliği protokolü imzaladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile DASK, konut ve yapıların hasar-zarar tespitlerinin Bakanlık personeli tarafından yapılmasına ilişkin iş birliği protokolü imzaladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile DASK iş birliği protokolü imzaladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile DASK, konut ve yapıların hasar-zarar tespitlerinin Bakanlık personeli tarafından yapılmasına ilişkin iş birliği protokolü imzaladı. 

Protokol imzalandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, iş birliği protokolü Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından imzalandı.

Mağduriyetlerin en aza indirilmesi hedefleniyor

Deprem sırasında yapıların zarar görmemesi ve sonrasında hayatın hızlı bir şekilde normalleşmesi yönünde çalışmalar yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, imzalanan protokol ile zorunlu deprem sigortasının sağlamış olduğu mesken güvencesi ve Bakanlığın bilgi birikimi ve teknik kapasitesi harmanlanarak mağduriyetlerin en aza indirilmesi hedefleniyor. 

Sağlıklı kentleşmeye katkı sağlanacak

Yapılan iş birliği ile mahkemelerde yoğunluğun azaltılması, depremlere karşı yapı stoklarının güçlendirilmesi ve sağlıklı kentleşmeye katkı sağlanması hedefleniyor. 

DASK nedir? 

Konutlarda depremin neden olacağı maddi zararların tazmin edilmesini sağlamaya yönelik oluşturulan sigorta sistemine doğal adet sigortası yanı DASK denir. Zorunlu deprem sigortası, belediye sınırları içinde kalan meskenlere yönelik olarak geliştirilmiş bir sigorta sistemidir. Hukuki olarak zorunlu sigortalar arasında bulunan DASK'ın yaptırılmaması durumunda cezai yaptırımlar uygulanır. Örneğin DASK yaptırmayan daireler için kiralama ve alım-satım işlemleri yapılamaz. DASK yaptırmak için öncelikli olarak bankaya ya da DASK poliçesini düzenleyen bir sigorta acentasına gidilmesi gerekiyor. 

DASK için gereken belgeler

- Sigortalının adı, adresi, telefonu, varsa cep telefonu

- Sigortalının vergi kimlik numarası ve T.C. kimlik numarası

- Sigortalanacak yerin açık adresi

- Tapu bilgileri (ada, pafta, parsel, sayfa no) (mesken tapusu - veya arsa tapusu)

- Binanın inşa yılı (1975 ve öncesi, 1976 - 1996 arası, 1997 - 1999 arası, 2000 ve sonrası)

- Binanın yapı tarzı (çelik / betonarme karkas, yığma kagir, diğer)

- Binanın toplam kat sayısı

- Binanın hasar durumu (hasarsız, hafif hasarlı, orta hasarlı)

- Meskenin brüt yüz ölçümü (m2)

- Meskenin kullanım şekli (mesken, ticarethane, büro, diğer)