Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Romanlar için konut inşa ediyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sakarya’da yaşayan Romanlar için 204 adet konutu, Roman kültürüne uygun şekilde inşa ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Romanlar için konut inşa ediyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sakarya’da yaşayan Romanlar için 204 adet konut yapıyor. Renk seçiminden mimarisine kadar Roman kültürü dikkate alınarak yapılacak konutlar 2 ve 3 katlı olarak tasarlandı.

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan konutlar, Roman vatandaşların yaşam tarzı, mekânsal alışkanlıkları, kültürel değerleri, ihtiyaç ve talepleri göz önünde bulundurularak projelendirildi. Romanların, kişisel, sosyal ve kültürel renkliliklerinin sürdürmeleri için özen gösteren Bakanlık, Romanların alandan uzaklaşmaması için kentsel dönüşümü mahallenin eski yerinde gerçekleştirecek.

3 katlı yapılarda 144 metrekare, 2 katlı yapılarda ise 91 ve 97 metrekare olarak tasarlanan konutların renk seçimi Romanların kültürel zenginliklerine hitap edecek şekilde belirlendi. Romanların eğlenceli yaşamlarını sürdürmelerine imkân sağlamak amacıyla konutlar avlularla irtibatlandı.

Geniş caddeleri ve meydanlara çıkan sokaklarıyla nefes alacak olan Roman Mahallesi, yeşil alan ve diğer sosyal donatı alanlarıyla yeni bir yaşamın kapılarını açacak. Eskisinden daha yeşil olacak mahalle, meydanları ve başta halk eğitim merkezi olmak üzere sosyal donatı alanlarıyla göz dolduruyor.

Mahallenin mevcut hali içler acısı
Kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenen Sakarya Caddesi üzerindeki Roman Mahallesi, birbirine bitişik evleri, çıkmaz sokakları, yeşil alan ve sosyal donatı alanlarını bulunmaması, güvenlik ve sağlık şartlarının yetersizliğiyle tam bir sorunlar yumağı. Pek çoğu ayakta bile zor duran evlerde yaşayan Romanlar, mevcut mahallede alt yapı sorunlarıyla boğuşmak zorunda kalıyor. Sokakların bağlantılarının düzenli olmaması nedeniyle ambulans, itfaiye ve polis araçlarının ilerlemekte zorlandığı mahalle, kentsel dönüşümle birlikte tüm sorunlarından kurtulacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Erenler ilçesi Yenimahalle ve Küpçüler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin hayata geçirilmesi için Erenler Belediyesi de ön çalışmalarını tamamladı. Proje çalışmalarının bitmesiyle birlikte yılsonu itibariyle yıkımlara başlanması öngörülüyor.