Çevreciler Fatih Ormanı için toplanıyor

İstanbul'un son orman alanlarından birisi olan Fatih ormanına 'yeşil proje' reklamlarıyla yapılması planlanan 'İstanbul Hyde Park' projesi çevrecileri harekete geçirdi

Çevreciler Fatih Ormanı için toplanıyor

27 Haziran 2014/Emlakwebtv
İstanbul'un son orman alanlarından birisi olan Fatih Ormanı, 3. Havalimanı, 3. köprü, Kanal İstanbul, Maslak 1453 ve Cendere vadisi gibi projelerle kuşatılmış durumda. Son olarak, 2013 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan Fatih Ormanlarındaki Park Orman'ı da içine alan 500 dönümlü arazinin, Serdar Bilgili tarafından 29 yıllığına kiralanmasıyla, İstanbul Hyde Park projesini hayata geçirmeye hazırlandığı bilgisi, Kuzey Ormanları Savunma Platformunu harekete geçirdi. Platform yarın(28 Haziran 2014'te) Büyükdere Caddesi'ndeki Fatih Ormanı girişinde büyük bir protesto gerçekleştirecek.

Tam bir doğal yaşam alanı
Söz konusu girişimlerin Fatih Ormanları'nda kiraladıkları arazi üzerinde gerçekleştirecekleri proje hakkında herhangi bir resmi açıklama bulunmuyor. Bununla birlikte proje için hazırlanan tanıtım kitapçığında dükkanlar, restaurantlar, 150 adet bungalov görünümlü villaların yapılacağı bilgisi yer alıyor. Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Platform, Milli Parklar Yönetmeliği ile bu ve benzeri projelerin önünün açıldığına dikkat çekerek:

"Mevcut Parkorman işletmesinin büyüklüğü 17 bin metrekare iken Fatih Ormanı Tabiat Parkı ilan edilen alanın büyüklüğü 1 milyon 480 bin metrekaredir. Sahanın tamamına yakını geniş yapraklı, orta yaşlı, yer yer de yaşlı iğne yapraklı ve yapraklı karışık meşçerelerden oluşuyor. Otsu türler bakımından zengindir. Sarmaşık, funda ve eğreltiler mevcuttur. Yaban domuzu, kurt, sincap, çakal, tilki ve köstebek gibi türler bulunmaktadır. Yani burası tam bir doğal yaşam alanıdır.”